Co by se s tělem stalo, kdybychom neměli nehty? Hrají v našem životě větší roli, než se zdá

Pro někoho je pořádné poškrábání velmi příjemné i vzrušující. Někdo další se zase jen dloube ve vlastním nose. Tohle všechno se dá dělat díky tomu, že máme na rukou nehty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někdy člověka ale napadne, že by je nejradši neměl. Jejich absencí by se ovšem změnilo překvapivě hodně procesů uvnitř našeho těla. Stejně tak naprosto běžné činnosti by od nás vyžadovaly zcela odlišný přístup. Možná vás napadlo pozitivum v podobě ušetření za manikúru. Jenže nehty na rukou jsou spojeny s mnohem více úkony. Právě jejich absence vám nejspíš odhalí, co všechno byste museli řešit zcela novým způsobem.

Výzva motorických schopností a sociální distanc

Drápy dávají svým nositelům možnost škrábat, hrabat a také šplhat. Nehty jsou ovšem zcela nezbytné pro naše základní motorické dovednosti. Napadlo vás někdy, jak byste bez nich oddělili stránku v knize? Nebo sebrali tak drobný předmět, jako je jehla? Dovedeme to právě proto, že máme na rukou nehty. Dovolují nám operovat s velkými i velmi malými předměty a pod jejich tvrdou skořepinou se nachází velmi citlivá síť nervů.

Profesionální péče o nehty se zrodila z toho, že kvůli jejich zmenšující se velikosti můžeme pečovat nejen o vlastní, ale také o cizí. Byl to také důvod pro více společenského kontaktu, což se dá pozorovat v každém kosmetickém studiu. Jejich ošetření už také není jen zdravotní záležitostí, jde o způsob sebevyjádření. Je to jedna z nejjednodušších cest, jak najít nové přátele nebo utužit již existující společenské vazby. Stejné nehty jsou něco jako klanový znak.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zdravotní problémy a potíže se signalizací

Jedním z důvodů existence nehtů je bariéra, která udržuje bakterie a viry dál od vašeho organismu. Kdybychom je neměli, budeme jednoduše nemocní mnohem častěji. Na druhé straně by to také znamenalo, že se nám na prstech zachytí mnohem méně špíny. I tyto „zásoby“ totiž mohou snadno vést k infekcím. A když jsme u zdravotního přínosu, samotné nehty jsou informačním signálem o některých zdravotních problémech.

Jejich zvýšená lámavost například signalizuje nedostatek železa v těle. Horizontální rýhy zase poukazují na nízkou hladinu zinku. A aby toho nebylo málo, tvoří nehty účinné brnění našich končetin. Jakýkoli úder do ruky nebo nohy by bez nich byl násobně bolestivější a pravděpodobně vedl častěji i ke zlomeninám. Když si například někam skřípnete prst, část vnějšího tlaku vykryje právě tvrdá skořepina nehtu.

Jak velkou péči věnujete nehtům a s jakou frekvencí?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články