Posuňte jednu zápalkou tak, abyste vytvořili čtverec: Velký IQ test staročeské logické hádanky

Logické hádanky patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak otestovat své IQ. Zkuste v časovém limitu vyřešit zapeklitý úkol s tímto křížem ze zápalek.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz
                   

Na internetu je k dohledání velké množství testů a úkolů, které mají za cíl vyhodnotit vaše rozumové schopnosti. Některé zjišťují, jak dobré jsou vaše pozorovací dovednosti a citlivost i na ty nejmenší detaily. Stanovený časový limit zase ukáže, jak dobře nebo špatně se vám pracuje pod tlakem. Prohlédněte si obrazec ze sirek a vytvořte čtverec jediným tahem.

K čemu se logické hádanky využívají

V poslední době si svou oblibu získaly především jako zdroj zábavy. Hlavolamy, optické iluze a klamy jsou skvělým způsobem, jak se rozptýlit a zároveň rozvíjet. Pravidelným prováděním podobných cvičení lze dosáhnout snížení hladiny stresu, úzkosti nebo zmírnění depresí. Často jsou tyto testy využívány také ve vzdělávání k otestování rozumových vlastností studentů.

Setkat se s nimi však můžete také v medicíně, kde jsou hojně využívány při rehabilitacích po závažném poranění mozku nebo těžké nemoci. Řešením kognitivních hádanek také předcházíte ztrátě paměti a jiným neduhům stáří. Nezřídka jsou v poslední době využívány při výběrovém řízení, kde usnadňují výběr ideálního uchazeče.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz

Přesuňte jen jednu sirku

Zápalky na obrázku jsou rozmístěny tak, aby tvořily kříž. Vaším úkolem v tomto konkrétním případě je posunout jednou z nich tak, abyste získali čtverec. Pro správné splnění tohoto úkolu však máte stanovený časový limit 15 vteřin. Jen opravdu bystrý a inteligentní jedinec si dokáže s tímto testem poradit. Patříte mezi toto velmi malé procento lidí?

Jak vytvořit čtverec ze zápalek

Hlavním cílem tohoto úkolu je potrápit váš mozek. Přestože se zdá být na první pohled jednoduchý, k jeho vyřešení musíte využít notnou dávku kreativity a originality. Jakoukoliv zápalkou lze pohnout v libovolném směru tak, abyste vytvořili čtverec. Naskýtají se vám tak čtyři způsoby, jak daný úkol vyřešit. 

Pokud se vám podařilo ze sirek vytvořit čtverec, patříte mezi obdivuhodné jedince s velmi bystrým a pohotovým uvažováním. Jestli se vám však úkol vyřešit nepodařilo, nemusíte být smutní. Ve skutečnosti stačí jen jakoukoliv sirku mírně posunout a hledaný čtverec se objeví ve středu kříže. Pusťte se rovnou do dalších úkolů a vytrénujte své rozumové dovednosti.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz

Jak rychle se vám podařilo vytvořit čtverec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články