Mužská antikoncepční pilulka účinkuje do 30 minut. Testování zatím vypadá slibně

Mužská antikoncepce existuje, omezuje se však tradičně na vasektomii a kondomy. Ani jedno z těchto řešení ale nemusí být ideální. Teď to vypadá, že se objevuje něco nového.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většinu odpovědnosti za antikoncepci přebírají obvykle ženy, protože pilulka je vysoce spolehlivým nástrojem. Hormonální antikoncepce s sebou ale nese hodně vedlejších účinků, přičemž mužská verze vědě stále uniká. Dosavadní pokusy měly příliš málo „pro“ a příliš mnoho „proti“. Zdá se však, že tohle všechno by mohla vyřešit nová metoda, se kterou se pochlubili vědci z Weill Cornell Medicine. Byla také popsána v Nature Communications.

Cílení na protein spermatu

Řeč je konkrétně o nehormonální tabletě, kterou je potřeba užít 30 minut před pohlavním stykem. Její efekt poté vydrží až několik hodin. Zaměřuje se na protein zvaný rozpustná adenylátcykláza (sAC), který spermie potřebují ke svému fungování. Předchozí výzkumy srovnaly v této otázce muže a myši. Jak se ukázalo, kdokoli z nich přirozeně postrádal gen sAC, byl jednoduše neplodný. Jinak byli takoví lidé či hlodavci zcela zdraví.

Tým se proto rozhodl podrobně prozkoumat, zda by jeho cílené blokování mohlo fungovat jako antikoncepce. Během experimentu podali myším samcům jednu dávku inhibitoru sAC TDI-11861. Pak je normálně nechali pářit se samicemi. Výsledek byl ohromující – ani po 52 pokusech ze samčí strany nezabřezla jediná samice. Kontrolní skupině se za tu samou dobu podařilo při stejném tempu bez problémů oplodnit asi třetinu myší.

Možné výhody, nutnost dalších testů

Stejně důležitým faktorem je rychlost nástupu účinku a dlouhodobý efekt. Inhibitor totiž aktivitu myších spermií ovlivnil během 30–60 minut a plně je blokoval po dobu 2,5 hodin. Některé spermie začaly opět získávat původní pohyblivost po 3 hodinách. Zpátky na plné plodnosti pak byli testovaní samci za 24 hodin. Vědcům teď zbývá prokázat, že je možné totožný výsledek přesunout i na lidský druh. Stále je ovšem na místě opatrnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Testy musí ve druhé řadě zjistit případné vedlejší účinky a další okolnosti. Současně je třeba myslet na to, že jde pouze o prostředek proti početí. Ani současné antikoncepční pilulky používané běžně ženami totiž nikoho nechrání před pohlavními chorobami. Kondomy nebo sexuální abstinence jsou v takovém případě zkrátka nenahraditelné. Stejně tak partnerská věrnost a kontinuální přehled o zdravotním stavu svém i svého protějšku.

Jaké antikoncepci dáváte přednost a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články