Vizuální hádanka: Pokud ji dokážete vyřešit, určitě by z vás byl excelentní detektiv

Vypadá to jako celkem normální den v parku. Pofukuje vítr a zamilovaný pár na mostě pozoruje kachny. Proudy vzduchu si hrají s listím. Něco tady ale nesedí.

i Zdroj fotografie: QNM
                   

Tohle je jen normální větřík, ve zprávách se však většinou dovíme jen o těch obrovských hurikánech, jako Sabině nebo Kyrillovi. Tyto i další významné meteorologické jevy dostávají jména. Je to náhodné podle kalendáře, nebo se názvy řídí podle nějakých pravidel? V minulých dobách v tomto skutečně panovala náhoda. Většinou právě podle jména svatého v den, kdy se taková katastrofa vyskytla. Změnu přinesl až přelom 19. a 20. století. Proč a jak k tomu došlo?

Nejdřív náhoda, pak pravidla

Britský meteorolog Clement Wragge tehdy založil tradici jmenování cyklon i anticyklon lidskými jmény, která se ujala. Pro cokoli, co se objeví v Atlantiku, tak momentální meteorologie počítá se 6 různými seznamy. Ty zahrnují 21 střídajících se mužských a ženských jmen řazených podle abecedy. Vynechána jsou jen písmena Q, U, Y a Z. Na každý rok z daného období připadá jeden soupis. Teď si ale pozorně prohlédněte obrázek a najděte onu logickou chybu.

iZdroj fotografie: QNM

Když počet silných větrů v konkrétním období přesáhne celkem 21, dostávají nadbytečné bouře názvy dle písmen z řecké abecedy, tedy alfabety (alfa, beta, gama, delta…). Existuje však nové pravidlo, které i jim přidává další seznamy s lidskými jmény. Překročí-li ovšem zuření hurikánu extrémní hranici, je ze seznamu vynechán a přejmenován. Proběhnuvší obrovský Dorian tak bude v roce 2025 přejmenován na Dextera. Souvislost se sériovým vrahem je očividná.

Dovedete najít dvě rozdílné kočky během pouhých 10 sekund? Jestli ano, máte mimořádné IQ

Evropské zmatení jazyků

V rámci Evropy si každý stát volí jména pro cyklony zcela po svém. Ve Velké Británii se touto problematikou začala meteorologická služba Mett Office zabývat už někdy v roce 2015. V Irsku to má na starosti Met Éireann, Španělsko, Francie i Portugalsko se zase spojily v jednom systému. Podobnou cestou šlo Norsko, Švédsko i Dánsko. Státy východní Evropy většinou přebírají pojmosloví Německa. Jestli stále tápete, všimněte si protichůdného směřování listí ve větru a ženiných vlasů.

iZdroj fotografie: QNM

Například bouři Xaver tak v Polsku označují jako Ksawery. Naši meteorologové se pak řídí podle Institutu pro meteorologii v Berlíně. Každý, kdo dokázal vyřešit tuto hádanku, může být pyšný na své analytické a dedukční schopnosti. Pokud jste nesrovnalost ve směru větru neodhalili, nic se neděje, jednoduše musíte na svých dovednostech ještě zapracovat. Pusťte se tedy rovnou do dalších logických úloh.

Za jak dlouho jste na to přišli?

Zdroj: QNM
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články