Dovedete najít dvě rozdílné kočky během pouhých 10 sekund? Jestli ano, máte mimořádné IQ

Následující test vám umožní vyhodnotit vaše vizuální schopnosti, a navíc se dozvíte něco nového o čtyřnohých domácích šelmičkách.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podívejte se pozorně na tento obrázek a zkuste najít dvě kočky, které jsou odlišné od zbytku čtyřnohých krásek. Věděli jste, že kočky jsou jedno z nejpopulárnějších domácích zvířat na světě? Dost možná opravdu nejpopulárnější. Domestikovaných koček je po celém světě víc jak 500 milionů. Ostatně není se čemu divit, kočky a lidé spolu poměrně slušně vycházejí už víc jak 10 000 let. To dělá z chlupáče s fousky opravdu ideálního společníka v domácnosti.

Společník už od pradávna

Kočky jsou velcí spáči a šetří si svou energii tím, že spí v průměru 13–14 hodin denně. Mají velmi flexibilní těla (všichni známe tzv. kočičí hřbet) a zuby adaptované na lov malých zvířat. Primárními cíli jsou krysy a myši. Domácí kočky obvykle váží kolem 4–5 kilogramů. Nejtěžší oficiálně zaznamenaná kočka vážila neuvěřitelných 21,297 kilogramu. Kočky dovedou být smrtícími lovci a na svých packách se pohybují nadmíru tiše.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jejich zadní končetiny se navíc pohybují prakticky po stejných místech, jako předtím přední. Tohle udržuje potenciální hluk na minimu a také redukuje stopy, které tento savec zanechává na jakémkoli povrchu. Kočky mají velmi dobré noční vidění a vidí tak i v hladinách světla 6krát nižších, než jaké vyžaduje zrak člověka. Kočky mají vynikající sluch a také citlivý čich. Smyslové vybavení jim zkrátka můžeme jen závidět.

Domácí zvíře s divokým dědictvím

Starší kočky umí být v některých situacích velmi nepřátelské vůči malým koťatům. Domestikované kočky si velmi rády hrají. Tohle platí zvláště pro koťata, která se spolu ráda perou a také prohání různé hračky. Právě cvičné souboje jsou pro mláďata postupnou praxí, jak se naučit potřebné dovednosti pro budoucí lov. Naučí se tak rovněž ovládat vlastní tělo a využívat všechny jeho možnosti. V průměru se dožívají 12–15 let věku. Tady je řešení.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Jde o poměrně čistotná zvířata – velkou část bdělého času stráví olizováním vlastního kožichu, aby byl krásně čistý. Divoké kočky jsou často brány jako škůdci a také hrozba pro domácí zvířata. Genom domestikované kočky se z 95,6 % shoduje s genetickou informací tygra a se svými divokými předky sdílejí tito mazlíčci také mnoho vzorců chování. To zahrnuje například značení území pachem, dále škrábání věcí a hraní si s kořistí. Pravděpodobně jde o jediného savce, který necítí sladké.

Jakou nejbláznivější věc provedla vaše kočka?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Stihli jste se už na sluníčku spálit? Spolehněte se na babské rady, které utiší bolest a urychlí proces hojení
Události247.cz
Události247.cz
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský Scarabee se může při průzkumu plížit téměř neslyšně a zároveň je schopen zničit i tank
adbz.cz
adbz.cz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces