Vypadá to jako celkem normální den v parku. Pofukuje vítr a zamilovaný pár na mostě pozoruje kachny. Proudy vzduchu si hrají s listím. Něco tady ale nesedí.
Tohle je jen normální větřík, ve zprávách se však většinou dovíme jen o těch obrovských hurikánech, jako Sabině nebo Kyrillovi. Tyto i další významné meteorologické jevy dostávají jména. Je to náhodné podle kalendáře, nebo se názvy řídí podle nějakých pravidel? V minulých dobách v tomto skutečně panovala náhoda. Většinou právě podle jména svatého v den, kdy se taková katastrofa vyskytla. Změnu přinesl až přelom 19. a 20. století. Proč a jak k tomu došlo?
Nejdřív náhoda, pak pravidla
Britský meteorolog Clement Wragge tehdy založil tradici jmenování cyklon i anticyklon lidskými jmény, která se ujala. Pro cokoli, co se objeví v Atlantiku, tak momentální meteorologie počítá se 6 různými seznamy. Ty zahrnují 21 střídajících se mužských a ženských jmen řazených podle abecedy. Vynechána jsou jen písmena Q, U, Y a Z. Na každý rok z daného období připadá jeden soupis. Teď si ale pozorně prohlédněte obrázek a najděte onu logickou chybu.
Když počet silných větrů v konkrétním období přesáhne celkem 21, dostávají nadbytečné bouře názvy dle písmen z řecké abecedy, tedy alfabety (alfa, beta, gama, delta…). Existuje však nové pravidlo, které i jim přidává další seznamy s lidskými jmény. Překročí-li ovšem zuření hurikánu extrémní hranici, je ze seznamu vynechán a přejmenován. Proběhnuvší obrovský Dorian tak bude v roce 2025 přejmenován na Dextera. Souvislost se sériovým vrahem je očividná.
Evropské zmatení jazyků
V rámci Evropy si každý stát volí jména pro cyklony zcela po svém. Ve Velké Británii se touto problematikou začala meteorologická služba Mett Office zabývat už někdy v roce 2015. V Irsku to má na starosti Met Éireann, Španělsko, Francie i Portugalsko se zase spojily v jednom systému. Podobnou cestou šlo Norsko, Švédsko i Dánsko. Státy východní Evropy většinou přebírají pojmosloví Německa. Jestli stále tápete, všimněte si protichůdného směřování listí ve větru a ženiných vlasů.
Například bouři Xaver tak v Polsku označují jako Ksawery. Naši meteorologové se pak řídí podle Institutu pro meteorologii v Berlíně. Každý, kdo dokázal vyřešit tuto hádanku, může být pyšný na své analytické a dedukční schopnosti. Pokud jste nesrovnalost ve směru větru neodhalili, nic se neděje, jednoduše musíte na svých dovednostech ještě zapracovat. Pusťte se tedy rovnou do dalších logických úloh.