Otto Wichterle nečekaně přetvořil svět optiky díky dětské hračce. Za vznik kontaktních čoček může stavebnice Merkur. Významný vynález má skromný počátek.
Lidé s vadami zraku to v dějinách neměli jednoduché. Dlouhá staletí trvalo, než byly vyvinuty první dioptrická sklíčka a z nich první brýle. Ještě déle pak trvalo, než spatřily světlo světa první kontaktní čočky. Došlo k tomu až ve druhé polovině 20. století a zasloužil se o ně československý vědec Otto Wichterle. Jednalo se v podstatě o drobný vánoční zázrak a významně mu v tom pomohla dětská stavebnice Merkur.
Geniální Otto Wichterle
Otto Wichterle to neměl na vědeckém poli vůbec jednoduché. Zpočátku působil na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Jak ale všichni víme, polovila 20. století nebyla pro Československo nejlepším historickým obdobím a významné politické otřesy poznamenaly životy spousty lidí.
Wichterle byl například nucen z Prahy odejít a uplatnění nakonec našel v Baťově výzkumném ústavu. Celý život ho přitom fascinovala práce s plasty, a právě ve Zlíně vynalezl umělé polyamidové vlákno, známé jako silon. Díky tomu se po čase opět vrátil do Prahy, kde se začala psát jeho cesta k významnému vynálezu v oblasti péče o oči.
Cesta ke kontaktním čočkám
Největší zlom představovaly pro Wichterleho 50. léta 20. století. Právě v té době se zaměřil na vývoj zesíťovaných hydrofilních gelů, které jsou vhodné pro oční implantáty. Otto Wichterle věnoval dalších několik let rozsáhlému výzkumu, který vedl k vytvoření poly-hydroxyethyl-metakrylátového gelu (HEMA). Tato látka se vyznačuje výjimečnou absorpcí vody, mechanickými vlastnostmi a průhledností. Jednalo se o průlomový objev, který představoval první stavební kámen na cestě za kontaktními čočkami.
Nevšední vánoční dárek
Naneštěstí nemohl Otto Wichterle kvůli novým politickým otřesům zůstat v pražském institutu, aby svou práci dokončil. Své vize se ovšem nevzdal a ve výzkumech pokračoval dál. V domácích podmínkách se mu podařilo přetvořit hydrofilní gel do jisté funkční a estetické podoby.
Z dětské stavebnice značky Merkur si vytvořil zjednodušenou verzi odlévacího zařízení, které důmyslně využívalo dynamo z jízdního kola a zvonkový transformátor. Takto byly nakonec o Vánocích roku 1961 vytvořeny první kontaktní čočky na světě. Málokdo dnes přitom tuší, že jeden z nejdůležitějších vynálezů, který ovlivnil životy milionů lidí po celém světě, vznikal u někoho v obývacím pokoji.