Kdo vymyslel papírové peníze? Vynález, díky němuž je vše jednodušší, pohodlnější a efektivnější

Dnes už papírové peníze považujeme za samozřejmost, před několika tisíci let se však jednalo o velkou novinku usnadňující obchodování.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čína vynalezla papírové peníze během vlády dynastie Tang, která vládla v letech 618 až 907. Byly použity jakožto oběživo dlouho předtím, než se tohoto konceptu chytil jakýkoli jiný stát na světě. Faktem je, že když navštívil Čínu někdy mezi lety 1275 a 1292 slavný cestovatel Marco Polo, považoval papírové peníze za natolik zajímavé, že jim věnoval celou kapitolu ve své knize. Protože byli Číňané podnikaví a chytří lidé, kovové peníze shledali velmi rychle těžkopádnými.

Jednodušší, pohodlnější, efektivnější

Začali proto tisknout peníze papírové, které byly mnohem efektivnější. Současně dávalo jejich použití smysl i v tom ohledu, že Čína vynalezla tisk a papír. Zrodily se v momentě, kdy obchodníci začali nechávat těžké mince u důvěryhodného agenta, který jim na papír potvrdil, kolik peněz u něj uložili. Obchodníci následně při nákupu zboží ukázali papír prokazující schopnost zboží zaplatit později. To byl zároveň počátek bankovnictví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Do celého soukolí pak vstoupil stát a posunul ho ještě dál. Místo toho, aby si obchodníci ukládali peníze výměnou za potvrzení, přesvědčila je vláda, aby vložili peníze přímo k ní výměnou za papírovou bankovku. Vláda dále vydávala bankovky, ale protože nikdy neodebrala z oběhu ty staré, vedlo to posléze k jejich znehodnocení.

Další dynastie pokračuje v propagaci

Následující dynastie Song provedla velké změny, díky kterým se papírové peníze staly ještě populárnější. Například centrální i provinční správa licencovala k výměně mnoho obchodů ve městech, takže si na těchto místech mohli lidé směnit svoje mince za bankovky. O mnoho let později převzala dynastie kontrolu nad touto soustavou a vydávání peněz se stalo státní záležitostí. Stejně tak tisk papírových peněz a jejich uvolňování do oběhu šlo přímo přes vládu, bez prostředníků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Byly založeny továrny v Angi, Huizhou, Hangzhou a Chengdu, kde byly peníze tištěny pomocí speciálních metod jako míchání vláken, což mělo zabránit jejich padělání. Dřevěné tiskové štočky byly namočeny ve více barvách, těch bylo dohromady šest. Bylo také rozhodnuto, že platnost peněz bude omezena na tři roky. To vše probíhalo asi 2000 let předtím, než papírové peníze vůbec dorazily do Evropy, což se stalo v roce 140 před Kristem.

Zdroj: Bank Note World

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články