Na obrázku se nachází 9 tváří, většina Čechů jich najde sotva 5. Pokud jich najdete alespoň 7, zasloužíte si obrovskou pochvalu

Lidský obličej je pozoruhodný nástroj, který přitahuje pozornost především mimickými dovednostmi. Zatímco pro znechucení máme jeden výraz, pro štěstí hned sedmnáct.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

V zajímavém experimentu k tomu dospěli američtí badatelé. Podle nich jde o důkaz, že štěstí a spokojenost fungují mezi lidmi jako společenské lepidlo. To tak sdružuje skupiny dohromady a drží je při sobě. Z tisíců možných výrazů naší mimiky existuje jen 35, které jsou všeobecně a univerzálně srozumitelné. Skoro polovina, konkrétně 17 „modelů“, pak připadá na vyjádření lidského štěstí. Mimika je obecně vyjádřením vnitřní nálady člověka.

Seznamy slov a miliony vzorků

Dle vědců je tak na místě se více usmívat než mračit nebo jinak šklebit. Jde rozhodně o velmi pozitivní objev, který ukazuje na vysoce komplexní povahu našeho pocitu štěstí. Jde o navázání na předchozí práci stejného týmu. Tehdy badatelé zjistili, že určujeme emoce u dalších lidí už jen pozorováním změn v průtoku krve kolem očí či nosu, obočí, brady nebo celých tváří. Teď se však zaměřte na obrázek a najděte v něm co nejvíc lidských obličejů.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Nové bádání pracovalo se seznamem 821 slov, která popisovala různé pocity. Ten byl přeložen hned do několika jazyků, takže se mohli zapojit lidé z nejrůznějších světových kultur. V kombinaci s počítačovým algoritmem pak vědci hledali všechny možné výrazy lidské mimiky. Vzorkem bylo 7,2 milionů výrazů tváře lidí z 31 zemí. Tým tak zjistil, že se člověk může vyjádřit různými svaly a vytvořit až 16 384 jedinečných obličejových výrazů.

Jedno z čísel tam nemá co dělat: Na obrázku je vetřelec, najít ho do 8 sekund zvládlo jen 5 % lidí

Další filtrace výsledků

Výsledky byly poté rozděleny do kategorií podle nálad. Badatelé přitom očekávali skutečně stovky variant jednotlivých emocí. K jejich překvapení ale k vyjádření emocí užíváme jen 53 výrazů obličeje. Panovala i domněnka, že jde o specifika pro konkrétní kulturu. Stejná datová sada 7,2 milionu výrazů tak prošla filtrací, z níž vyšlo 8 primárních. Většinu výrazů tak chápou všichni a více než polovina odpovídá radosti. Tady je řešení dnešního rébusu.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Existují jen 3 výrazy strachu, 4 pro překvapení a 5 smutku a zlosti. Znechucení je na posledním místě, odpovídá mu 1 výraz tváře. Štěstí ukazujeme úsměvem, jiskrou v očích či dolíčky kolem rtů. Ve větvích stromu na obrázku se ukrývá celkem 9 obličejů. Odhalit některé z nich dokáží jen výjimečně bystří jedinci. V případě, že jste všechny nenašli, začněte pracovat na svých pozorovacích dovednostech u dalších hádanek.

Kolik tváří jste našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články