V záplavě modrých motýlů se ukryl jeden, který se od ostatních odlišuje. Zkuste procvičit své pozorovací schopnosti a odhalte, kam se zatoulal.
Při pohledu na motýla asi každý prohlásí něco jiného. Někdo bude obdivovat jeho krásu bez tíže. Další pak s pokrčením rameny prohlásí, že je to jen chlupatá housenka s křídly. Ve skutečnosti je housenka vývojovým stádiem motýla. Skutečnost, že se motýli stali inspirací umělců, vědců a mnoha dalších nadšenců, svědčí o jejich významu. A ruku na srdce, bez tohoto krásného hmyzu by náš svět byl o mnoho méně barevný, tudíž pustý.
Bohatý druh nacházející se všude
Tvar a rozpětí křídel většiny motýlích druhů má rozsah 2–28 centimetrů. Co do počtu jsou motýli (vědecky Lepidoptera) jedním z nejbohatších druhů na Zemi vůbec. Aktuálně jasně víme o existenci více jak 158 000 druhů. Podle odhadů čeká na své objevení a následnou klasifikaci ještě asi 100 000 druhů. Obývají všechny kontinenty a ostrovy planety, jedinou výjimkou je ledová Antarktida. Teď chvilka soustředění a hledání – najděte jednoho odlišného motýla v této záplavě.
Na Zemi se motýli objevili v době před více než 200 miliony let. Badatelé totiž objevili jejich pozůstatky pocházející z období jury. Motýlem s největším rozpětím křídel je Agrippina lopatka. Dosahuje 28 centimetrů, dle některých zdrojů až 31. Největší plochu křídel má pak samice Saturnia vyskytující se v Austrálii a na Nové Guineji. Může totiž dosahovat až 263 centimetrů čtverečných. Nejmenšími motýlky jsou pak mláďata můr, rozpětí 4 mm.
V dospělosti nejen bez večeře
Zajímavé také je, že některé druhy motýlů v dospělosti nekonzumují potravu, využívají totiž živiny, které nahromadili ve vývojovém stadiu housenky. Některé druhy také v dospělé formě žijí jen pár minut. Během té doby se stihnou jen spářit a naklást vajíčka. Složené oči motýla mohou mít asi 27 000 zrakových segmentů. Hledáte-li na obrázku marně odlišnost, tady je řešení.
Pohyblivé objekty vidí motýli mnohem lépe než ty stacionární. Někteří jsou ještě vybaveni membránou na břiše. Ta jim dovoluje zachytávat ultrazvukové frekvence. Možná vám pátrání po rozdílném modráskovi připadalo jako hledání jehly v kupce sena. Určitě neuškodí procvičit mozkové závity pomocí dalších hádanek, ostatně je to skvělé zábava.