Nevysvětlitelné jevy, ze kterých naskakuje husí kůže: Záhadná zmizení, duchové, chlupaté monstrum, ale i fungování intuice

Vědci jsou lidé toužící odhalit podstatu všemožných jevů, které se kolem nás vyskytují. Ne vždy je však exaktní věda schopna najít uspokojivé vysvětlení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Věda je mocná, ale je toho hodně, co nedokáže vysvětlit. A když lidé vidí nebo slyší něco, co není vysvětleno, a navíc tomu věří, věda musí okamžitě zasáhnout. V tomto případě se jedná o různé nevysvětlitelné jevy. Takových je spousta, ale o níže zmíněných se mluví jednoduše nejvíce a dodnes z nich veřejnosti naskakuje husí kůže.

Záhada města v Novém Mexiku

Někteří obyvatelé a návštěvníci v malém městě Taos v Novém Mexiku jsou již léta obtěžováni záhadným a slabým nízkofrekvenčním hučením. A to konkrétně v pouštním vzduchu. Kupodivu jen asi 2 procenta obyvatel Taosu hlásí, že zvuk slyší. Někteří věří, že je to způsobeno neobvyklou akustikou, jiní tuší masovou hysterii nebo nějaký tajný, zlověstný účel. Ať už se jedná o psychologický, přirozený, nebo nadpřirozený hluk, nikdo dosud nedokázal najít původ zvuku.

Chlupatá, člověku podobná bestie

Po celá desetiletí hlásí očití svědci z celé Ameriky pozorování velké, chlupaté, člověku podobné bestie zvané Bigfoot. Navzdory tisícům Bigfootů, kteří by museli existovat pro chovnou populaci, nebylo nalezeno jediné tělo. Žádný nebyl zabit lovcem, sražen rychlíkem ani nezemřel přirozenou smrtí. Při absenci pevných důkazů, jako jsou zuby nebo kosti, podpora sestává z pozorování očitých svědků a nejednoznačných fotografií a filmů. Je možné, že se tyto podivné příšery prostě jen pohybují mimo zvědavé lidské oči.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tajemství intuitivních pocitů

Intuice nebo také šestý smysl je určitý vnitřní pocit. Někdy se může mýlit, ale většinou bývá správný. Psychologové poznamenávají, že lidé podvědomě získávají informace o světě kolem nich. To je vede k tomu, že informace zdánlivě cítí nebo chápou, aniž by přesně věděli proč. Ale případy intuice se těžko dokazují nebo studují a psychologie může být jen částí odpovědi.

Všem známá záhadná zmizení

Lidé mizí z různých důvodů. Většina z nich utíká, někteří podlehnou při nehodě, několik je uneseno nebo zabito, ale většina je nakonec nalezena. To však neplatí pro každého. Existují i tací, kteří skutečně zmizeli beze stopy. Když jsou pohřešované osoby nalezeny, je to vždy prostřednictvím policejní práce, přiznání nebo nehody. Občas to ale nevyjde. Důkazy sem tam chybí a vodítka bývají ztracena. Ani policie a forenzní věda nemohou vyřešit každý zločin.

Mysteriózní jevy a duchové

Duchové mrtvých se již dlouho objevují v kultuře a folklóru. Mnoho lidí hlásilo, že viděli zjevení jak stínových cizinců, tak zesnulých milovaných. Ačkoli definitivní důkaz existence duchů zůstává nepolapitelný, očití svědci nadále hlásí, že duchy viděli, fotografovali, a dokonce s nimi komunikovali. Vyšetřovatelé duchů doufají, že jednoho dne prokážou, že mrtví mohou kontaktovat živé, a poskytnou konečnou odpověď na tuto záhadu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vnitřně tajemný pocit z minulosti

Déjà vu je francouzská fráze, která znamená „již viděno“, odkazující na zřetelný, záhadný a tajemný pocit, kdy jste předtím zažili konkrétní soubor okolností. Žena může vejít do budovy, například v cizí zemi, kterou nikdy nenavštívila, a vycítit, že prostředí je děsivě a důvěrně známé. Někteří připisují déjà vu psychickým zážitkům nebo nevyžádaným zábleskům předchozích životů. Stejně jako u intuice může výzkum psychologie nabídnout více naturalistických vysvětlení, ale nakonec příčina a povaha samotného jevu zůstává záhadou.

Nadpřirozené jevy a psychická síla

Psychické síly a mimosmyslové vnímání (ESP) patří mezi opravdu diskutabilní nevysvětlitelné jevy. Víra v ně je zároveň velice rozšířena. Mnoho lidí věří, že intuice je forma psychické síly, způsob, jak získat tajemné nebo zvláštní znalosti o světě nebo budoucnosti. Vědci testovali lidi, kteří prohlašovali, že mají psychické schopnosti, i když výsledky za kontrolovaných vědeckých podmínek byly zatím negativní nebo nejednoznačné.

Jak si déjà vu vysvětlujete vy?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články