Co kdybychom k očkování lidí použili komáry? Žádné sci-fi, v Japonsku už k tomu došlo

Příběh se odehrál před 11 lety a japonští vědci tehdy geneticky upravili populaci otravného hmyzu. Komáři tak místo nemocí přenášeli vakcínu.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Svědící komár, nevítaný vetřelec a ničitel večerního klidu. A také tichý zabiják vašeho nočního spánku. Asi si nedovedete představit otravnější návštěvu. Jenže jak se v minulosti ukázalo, právě tito malí prevíti mohou být transformováni doslova v létající injekční stříkačky a zachraňovat populaci, jak ověřili v Japonsku. Etické regulace nicméně zabraňují podávat skrze ně vakcíny určené po lidskou populaci, takže zatím nejspíš nevzlétnou.

Hejno malých očkovacích stříkaček

Když vás štípne komár, za běžných okolností uvolní slinu, která má několik účelů. Zaprvé znecitliví kůži a poskytne tak hmyzu dost času na sání cenné krve. Pokud by tento krycí nástroj neměl, nejspíš by se prakticky okamžitě setkal s naší rukou. Druhou funkcí sliny je zabránit srážení krve. Komárem napíchnutá céva se totiž okamžitě začne hojit, což se hmyzu ale vůbec nelíbí. Proto je tento záškodník vybaven právě sliněním.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jenže skupina japonských vědců využila jeho postupu k prospěchu člověka. Do komářích slin totiž přidali antigen, tedy složku, která spouští imunitní reakci organismu. Pro účely experimentu vpravil tým do komáří sliny vakcínu proti leishmanióze, kterou bodavý hmyz přenáší běžně. Tato nemoc se projevuje vředy na kůži, dále pak v ústech a v nose. Jiné formy zahrnují v pozdějších fázích také horečku a snížení počtu bílých krvinek.

Nejen etický problém sliny s SP15

Protože z etických důvodů nemohlo dojít na testování na lidech, použili badatelé ke zkoumání efektu tohoto postupu myši, což je ostatně klasická laboratorní metoda. V jejich případě skutečně štípnutí moskytem spustilo imunitní reakci. Bohužel reálnému použití této metody nebrání jen etická pravidla medicíny, ale i několik technických okolností, které se týkají samotného roznašeče, v tomto případě tedy komárů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Neexistuje totiž způsob, jak zajistit rovnoměrné přijetí vakcíny, tedy kolik bodnutí by obdržel jeden člověk. Použití tohoto postupu by bylo jako dát jednomu pacientovi jednu dávku očkování proti spalničkám, zatímco další jich dostane pět set. Na základě této i dalších okolností by takový postup neschválila žádná léková agentura. Současně by to znamenalo očkování lidí bez jejich souhlasu, přes což eticky nejede vlak.

Napadl vás někdy podobný neobvyklý postup?

Zdroj: IndiaTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články