Jak dlouho trvá plicím kuřáka, než se vyčistí a vrátí do normálu? Rozhodujícím faktorem je věk

Odložili jste poslední cigaretu a obláčky kouře se staly minulostí. Poplácejte se po zádech, dát vale tyčinkám smrti rozhodně není snadná záležitost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

A teď chcete bezpochyby vědět, za jak dlouho budou vaše plíce opět čisté a nebudete muset odpočívat po vyběhnutí do schodů. Jenže je tu špatná zpráva, protože vaše plíce nikdy nebudou takové, jako kdybyste si vůbec nikdy nezapálili. To ovšem nic nemění na tom, jak pozitivní změnu pro své zdraví jste právě provedli. A samozřejmě vám postupně bude klesat riziko rozvoje jakýchkoli chorob spojených s plícemi, srdcem i dalšími oblastmi.

Vliv doby kouření

Doba, po kterou jste kouřili, hraje samozřejmě významnou roli. Existuje ale několik proměnných, které je tu třeba vzít v úvahu. Obecně čím delší období kouření, tím vyšší riziko rakoviny. Dalším faktorem je věk, tedy kdy jste si zapálili první cigaretu. Plíce se totiž vyvíjejí přibližně do věku 25 let. Pokud saháte po cigaretách před tímto datem, narušujete si plicní vývoj a ony tak nejspíš nikdy nedosáhnou plného výkonu. Doba ukončení tohoto zlozvyku je samozřejmě další podstatná okolnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

V čím nižším věku cigarety natrvalo odložíte, tím více vám bude tělo vděčné. Výzkumy dokonce ukazují, že odložení cigaret před 35. rokem života může vést k srovnání rizika úmrtí s lidmi, kteří se cigaret nikdy nedotkli. Před čtyřicítkou je zkrátka organismus ještě dosti adaptabilní, takže pokud si kouření musíte vyzkoušet, udělejte to brzo. Samozřejmě nejlepší cestou je nikdy nezačínat, ať nemusíte následně řešit, jak moc poškozené zdraví budete mít.

I pozdější konec má cenu

Nezoufejte ovšem, pokud jste kuřák ve středním věku. Zdravotní benefity odložení cigaret se rozhodně nevztahují jen na mladší ročníky. Nakonec taky hraje roli počet vykouřených cigaret – samozřejmě čím víc, tím více poškození. Jakmile se totiž z kouření stane návyk, bráníte tělu v tom, aby se mohlo samo uzdravit. Cigarety dostanou do plic plno chemikálií, které komplikují jakékoli čištění tohoto orgánu. Stačí sedm dní kouření a vaše plíce jsou jak roky staré skladiště.

iZdroj fotografie: Pixabay

Častou otázkou je, zda lze kondici zlepšit cvičením. Jenže hodiny v posilovně nebo strávené běháním nejsou magií, která by opravila poškozené tkáně. Ale i když cvičení neodstraní už vzniklou škodu, rozhodně pomůže vaší srdeční a plicní kondici. Riziko rakoviny stále existuje a není možné škodu na plicích kompletně zvrátit. Ovšem už tři měsíce po ukončení kouření se plíce začnou zlepšovat, po deseti letech máte riziko na rakovinu poloviční. Jak dlouho jste kouřili vy?

Zdroj: Thrillist

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články