Hodně lidí se opakovaně nebo jednorázově snaží zhubnout. Málokdo ale ví, co se při tomto procesu v těle odehrává a na co si dát pozor

Z každých zhubnutých 5 kilogramů tuku jsou 4 vydýchány, zbytek je přeměněn na pot, slzy, moč a další tělesné tekutiny. Jenže hubnutí není jen o zádech nebo břichu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během tohoto procesu prochází radikálními změnami celé naše tělo. A některé z nich vás mohou docela zaskočit. Jednou z prvních věcí, kterou nejspíš nemůžete minout, je výrazný nárůst energie a určitý pocit lehkosti. Má to zcela jednoduchý důvod – čím méně si toho „nesete“, tím více máte energie na ty podstatnější věci. Krom toho hubnutí zlepšuje způsob, jakým vaše tělo využívá kyslík, takže nemáte problémy „chytit dech“.

Výkonnější paměť a čistší kůže

Váš mozek je další – a rozhodně ne poslední – orgán, který z úbytku váhy bude těžit. Podle některých studií se jasně ukázalo, že zbavení se nadbytečného tuku zlepšuje vaše kognitivní schopnosti spojené s plánováním, tvorbou strategie a organizováním. Po zhubnutí bude váš mozek také aktivnější stran ukládání nových vzpomínek. Proto si je bude následně i lépe vybavovat, protože na to bude potřebovat méně prostředků.

iZdroj fotografie: Pxhere

Cesta napříč procesem hubnutí má ještě další bonus a to kromě zdravého pocitu také zdravější vzhled. Široká skupina lidí, která se rozhodla pro zdravější životní styl, si všimla obrovských změn ve svém zevnějšku. Vyčistila se jim pleť, přestala se loupat a dělat pupínky a další defekty. Zesílily jim vlasy, získaly zdravější vzhled a jejich nehty už se nelámou a jsou mnohem lesklejší a pevnější.

Kolena, klouby a slabší alergie

Ztráta pouhého půl kilogramu tělesné hmotnosti sníží tlak na vaše kolena o 2 kilogramy. Jen si tedy představte, jak vděčná vám vaše kolena budou, když jim toto břemeno uvolníte. Ztráta tuku, hlavně toho útrobního, tedy vyskytujícího se v oblasti břicha, může redukovat projevy artritidy a dalších kloubních chorob. Pro organismus je to jako odstranění závaží, která jsou těžká a navíc blokují jeho volný pohyb.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nadváha omezuje také váš dýchací systém. V případě, že trpíte alergiemi, zesiluje tento dopad jejich symptomy. S postupným hubnutím ovšem zjistíte, že alergické projevy sice nezmizí, stávají se ale mnohem lehčími. Celé vaše dechové ústrojí se totiž uvolní a částice se tak nezachytí tolik jako v předchozích podmínkách. Dost možná budete nakonec schopni i zahodit inhalátor nebo opustit sezónní medikamenty.

Menší chodidla a citlivost na chlad

Pokud hubnete, projevuje se tento proces po celém vašem těle, což se vztahuje i na chodidla. Když vám tedy během této cesty začnou padat vaše oblíbené tenisky, nepanikařte, je to normální projev. Místo toho se těšte z toho, že si můžete boty pořádně zavázat kolem vašich tenkých lýtek. Nezapomeňte si také nechat zmenšit prsteny nebo další šperky. Vaše prsty budou totiž taky hubenější, tak ať neztratíte oblíbené kousky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Během zimních měsíců asi zjistíte, že si oproti předchozím letům nejspíš potřebujete vzít čepici i šálu. Hubnutím totiž přicházíte o tukovou vrstvu, která vás izoluje před vnějším prostředím. Bez ní se tělo stává citlivějším k okolním změnám teplot, hlavně ve studeném a sychravém počasí. Dalším důvodem pocitu chladu je zpomalení metabolismu. Tělo nemá tolik zásob kalorií, snaží se tedy ty přítomné uchovat.

Ženská perioda a méně bolestí hlavy

Na vaši tělesnou váhu jsou velmi těsně navázány také hladiny hormonů. Pokud tedy zhubnete nebo naopak nějaké to kilo přiberete, projde určitými změnami váš endokrinní systém. Vzestupy a poklesy v hladinách estrogenu a testosteronu se mohou projevit nepravidelnou menstruací, případně jejím hladším či těžším průběhem či variabilní délkou. Tyto změny postupně odezní, jakmile se tělo „zajede“ v novém nastavení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli obezita nespouští bolesti hlavy přímo, zvyšuje riziko migrén o 50 %. Aktuální teorie podpořená experty naznačuje, že tukové buňky zvyšují míru zánětlivosti ve vašem těle. V určitých situacích pak právě tyto záněty stojí za bolestmi hlavy. Proto zbavení se nadbytečných kil tento projev redukuje a to jak v ohledu kvantity, tak intenzity jednotlivých bolestí hlavy. Úbytek váhy tak nepochybně poznáte na více frontách.

Jaké taktiky a recepty máte na zbavování se kil navíc? Fungují vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články