Míváte noční můry? Nemusíte se jich bát, vítejte je. Svým způsobem vás chrání a pomáhají v každodenním životě

Lidé stráví spánkem přibližně třetinu svého života. A ať už si sny pamatují nebo ne, mají je v nějaké podobě všichni.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Asi každý měl někdy v životě opravdu špatný sen. A přestože nám takové noční můry mohou připadat skutečně děsivé, jejich výskyt má i svá pozitiva. Podle psychologů totiž strach prožitý během snění může pomoci překonávat snáze reálně strachy v denním životě. Náš mozek se totiž může naučit vyrovnat se s emocemi v situaci, kdy nám reálně nic nehrozí. Noční můry jsou tedy takovým cvičištěm pro náš strach.

Paralýza během spánkové REM fáze

Vysoce traumatické noční můry ovšem více škodí, než pomáhají, a jejich efekt se může projevit i mimo snění. Většina dramatických obrazů se objevuje během REM fází, kdy je mozek nejaktivnější, ale svaly jsou ve stupni paralýzy. Zvláštní studie odhalily, že speciální neurony přímo brání svalům během spánku v pohybu, což je jistý způsob sebeobrany organismu před potenciálním zraněním. Obranou před děsivým snem pak bývá prudké probuzení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě nočních můr dochází během snění k obrovským myšlenkovým průlomům a je přitom lhostejné, zda jde o umění, vědu nebo jakýkoli jiný obor. Historie je plná případů, kdy se během spánku osobě objevilo řešení zdánlivě neřešitelného problému. A tento mechanismus má naprosto logický a vědou podpořený důvod. Náš mozek je totiž ve spánku neurofyziologicky nastaven odlišně, než když bdíme. To mu dovoluje zažívat zcela jiné podmínky a více se soustředit právě na řešení problémů.

Asi 95 % snů zpravidla zapomeneme

Všichni víme, jak je i po velmi krátkém čase obtížné si vzpomenout na svoje sny. U snů starých týdny či déle je to prakticky nemožné. Ve skutečnosti zapomínáme až 95 % všech snů, které jsme prožili. Změna mozku, která snění podporuje, totiž naopak nepodporuje procesy, které jsou potřeba k uložení jakýchkoli informací do paměti. Přestože si tedy sny můžeme pamatovat těsně po probuzení, s postupujícím časem blednou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud ovládnete techniky lucidního snění, budete si plně vědomi toho, že jste ve snu, a navíc ho budete moci ovládat. Jde o silnější vědomí stavu, ve kterém se váš mozek zrovna nachází. Lidé, kteří tyto stavy zažili, také tvrdí, že si byli snění vědomi v momentě, kdy se následně probouzeli. Ale ať už si sny pamatujete nebo ne, pokud jde například o lidské tváře, nemůžete se setkat s neznámými. Sny totiž vždycky vychází z našich vlastních vzpomínek, které si mozek zrovna třídí.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články