Nejnebezpečnější bakterie světa: 10 největších metel lidstva, které dosud nevymizely

Některé z desítky „nejhorších“ bakterií se běžně vyskytují mezi lidmi, k jiným přijdete spíše náhodou. A když si nedáte pozor, mohou vám způsobit nemalé potíže.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Podle vědců může počet úmrtí na bakterie překonat do roku 2050 celkový počet obětí rakoviny. Pojďme se tedy podívat na desítku nejrizikovějších bakterií jak pro člověka, tak i pro další organismy. Clostridium botulinum způsobuje botulismus, závažnou nemoc nervového systému. Pacienti zpravidla umírají na paralýzu dýchacích cest a hypoxii. Lžička této bakterie by stačila na vyhlazení populace USA, 4 kg na celou planetu.

Escherichia coli a Salmonella typhi

E. coli je tyčinkovitou bakterií, která se v podobě neškodných kmenů vyskytuje jak u lidí, tak i zvířat. Existuje však asi 100 sérotypů odpovědných za stovky tisíc úmrtí, a to každý rok. Pro minimalizování rizik vzniku jakékoli střevní infekce je potřeba dodržet několik bezpečných zásad. Hlavně se vyhnout kontaktu se špinavou vodou a také dát pozor na důkladné pečení masitých jídel. Je také záhodno opravdu důkladně omývat veškeré ovoce a zeleninu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Salmonella typhi vyvolává břišní tyfus, který je přenášen stravou nebo kontaminovanou vodou. Příznaky choroby jsou vysoké horečky, silné bolesti břicha, migrény a celková slabost organismu. Existují také lidé, kteří fungují jako asymptomatičtí přenašeči nemoci, přičemž u nich samotných se nijak neprojevuje. Například Tyfová Mary nakazila za svůj život asi 53 lidí. Mnoho z nich skonalo, zatímco ona sama zemřela na zápal plic ve věku 69 let.

Vibrio cholerae a Clostridium tetani

Vibrio cholerae je vysoce riziková bakterie, jež způsobuje velmi bolestivou a smrtelnou nákazu. Toto nakažlivé onemocnění zažívacího traktu lze nejsnáze „chytit“ z kontaminované vody. Hlavním příznakem jsou chronické průjmy vedoucí k dehydrataci, dále zvracení a svalové křeče. Významná ztráta solí a tekutin je pro lidské tělo smrtelná. Pokud není infikovanému člověku poskytnuta adekvátní léčba, je riziko smrti 50 %.

Clostridium tetani je pro člověka jednou z nejnebezpečnějších bakterií vůbec. Žije v anaerobním prostředí, a jakmile se dostane na vzduch, vytváří ochranné spory. Pokud se dostane přes poraněnou kůži do rány, velmi aktivně se množí a produkuje nebezpečný toxin. Způsobuje onemocnění tetanem, při němž je napaden nervový systém člověka, což vede k dlouhodobým a velmi bolestivým křečím. Projevy provází strach a silné bolesti, náročnost otvírání úst vede k dehydrataci a hladu, úmrtnost je 40–70 %.

Aspergillus fumigatus a stafylokok

Aspergillus fumigatus je druh houby, která je pro člověka silně patogenní. Její spory jsou sice vdechovány prakticky denně, aspergilóza se však rozvíjí u lidí s oslabeným imunitním systémem. Mezi hlavní ohrožené skupiny patří lidé s astmatem, imunodeficiencí a ti po chemoterapii nebo transplantaci orgánů. Aspergillus postihuje vnitřní orgány, způsobuje šok, vysokou horečku, selhání plic a také kašel s hemoptýzou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Staphylococcus je nebezpečný a velmi různorodý rod bakterií. Pro člověka je nejnebezpečnější S. aureus neboli zlatý stafylokok, který může způsobit zápal plic, toxický šok, meningitidu, sepsi a další závažná onemocnění. Původně byl léčen penicilinem, postupně se ale bakterie stala rezistentní prakticky na všechna antibiotika. Proto je nutné použít speciální druhy antibiotik, případné lokalizované infekce lze řešit chirurgickým zákrokem.

Treponema pallidum, streptokok a Mycobacterium

Název bakterie Treponema pallidum evokuje nějaký podivný stroj nebo středověký kodex. Jde však o původce pohlavně přenosné choroby zvané syfilis. Tuto nemoc bylo kdysi jen velmi obtížné diagnostikovat a říkávalo se jí také „velký imitátor“. Dnes je v prvních fázích léčitelná poměrně snadno, pozdější průběh je však už smrtelný. V těle totiž dochází k nevratným změnám jako ochrnutí, slepotě, hluchotě i duševním poruchám. Střídají se například záchvaty vzteku a euforie.

Streptokok proniká do těla skrze nosohltan, způsobuje horečku, bolesti břicha, krku a obtíže s polykáním. Bakterie může až za 20 % zánětů mandlí a angín. Přenos je možný kapénkami v uzavřeném prostoru a asi 3 % mužů mají streptokoka v močové trubici. Mycobacterium tuberculosis je bakterie, jež byla poprvé objevena Robertem Kochem v roce 1882. Primárně jde o patogen v dýchacím ústrojí savců, který napadá plíce a způsobuje tuberkulózu.

S kterými z těchto drobečků jste se setkali příliš nablízko?

Zdroj: TheGuardian, Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články