Spánkem trávíme celou třetinu našich životů a na jeho kvalitě přímo závisí naše zdraví. Je proto vhodné odbourat některé špatné návyky, které nám spánek narušují.
Biorytmus spánku a jeho kvalitu ovlivňuje ohromná spousta faktorů. Moderní civilizace s přirozeným spánkovým režimem a návyky do značné míry zametla. Asi největším problémem jsou digitální technologie, se kterými jsme si zvykli trávit každou chvilku. Tudíž ani v posteli je neodkládáme. Jenže modré světlo nás nabudí a spolehlivě naruší jakoukoli snahu těla i mozku usnout. Důležitým faktorem je i vhodná spánková poloha.
Bolesti od ramen až po záda
Pokud vás uprostřed noci probudí bolest ramene, vyhněte se spaní na boku. Odborníci na spánek rovněž nedoporučují ležet na břiše, protože tato pozice způsobuje nezdravou polohu právě ramen. Nejlepší poloha pro spánek je na zádech a jen s malým či tenkým polštářem pod hlavou. Pokud si další polštář dáte na břicho a přes něj ruce, vaše ramena budou ve správné a stabilní pozici. Pak vás nebudou po spánku bolet.
Pokud leh naznak nemáte rádi, najděte si pozici na boku, kde vás rameno nebolí. Ideálně pokrčte nohy a přitáhněte je trochu k hrudníku. Mezi koleny sevřete opět malý polštář. Pozice s rukou pod hlavou není příliš doporučována, protože pro ramena to vytváří nepřirozený úhel. Opět vás pak mohou začít trápit. Každý jsme zvyklí na nějaké pozice a nastavení spánku a obvykle jde o kompromis mezi pohodlím odpočinku a zdravím pro tělo.
Když nemůžete usnout vůbec
Základním doporučením pro kvalitní spánek v moderní době je absence čehokoli digitálního v posteli. Nestačí přitom ale zaklapnout počítač nebo vypnout telefon a po deseti minutách v posteli pak čekat usnutí. Světlo z monitorů nás totiž drží v nabuzeném stavu ještě minimálně hodinu a narušuje tak přirozené spánkové cykly. Ano, je to těžké, ale odepřete si veškeré monitorové potěšení aspoň hodinu předtím, než se odeberete na lůžko.
Stejně tak se vyhněte čemukoli s kofeinem. Před spaním je tabu káva, čokoláda, energetické nápoje nebo černý čaj. A to aspoň šest hodin před odebráním se na kutě. Ráno nebo odpoledne zapojte do programu cvičení. To pomůže celému tělu, zlepší se vám krevní oběh a usnete pak mnohem rychleji. Do postele si vezměte normální knížku. V pokoji by nemělo být příliš teplo, ideální teplota je jen asi 20 stupňů Celsia.