Náš mozek je opravdu úžasné zařízení. Dovoluje nám dosáhnout jakéhokoli záměru i proměnit ve skutečnost ty největší sny.
Kromě toho se dá mozek taky mnoha způsoby oklamat. Například nerozlišuje mezi představou a skutečností. Proto přemýšlení o vlastních kvalitách dodává reálné sebevědomí. Ze stejného důvodu také funguje placebo, protože mozek ho vnímá jako skutečný lék. S touto funkcí pracují například motivační programy a další psychologické metody. Změna myšlenkového rámce je taky jedinou cestou ke změně.
Automatika a absence únavy
Cítili jste se někdy unavení během nějaké intelektuální činnosti a říkali jste si, že „vám to nemyslí“? Tato únava je jen iluze způsobená emocemi. Krevní tok skrze náš mozek se totiž během jeho aktivit nijak nemění. Ovšem celodenní námaha mění strukturu průtoku znatelně. Polovina toho, co si momentálně myslíme, pochází navíc z minulosti. Změna nějakého postoje nebo perspektivy je proto velmi složitá.
Člověk potřebuje postupně měnit svoje myšlenky, protože s ním zůstávají velmi dlouho. Navíc je máme pořád před očima, protože „vidíme“ to, na co myslíme. A všechny naše myšlenky se mění v životní zkušenosti. Pokud vidíte například film o tajných agentech, budete nejspíš podezřívat každého, kdo si v kavárně čte noviny. Pokud tedy chcete změnit svět kolem sebe, potřebujete nejdříve změnit vlastní myšlení.
Potřebuje trénink a nikdy neodpočívá
Náš mozek se nijak neliší od stehenního či prsního svalu. A stejně jako všechno svalstvo, i on potřebuje trénink. Procházky na čerstvém vzduchu, nové informace, hlavolamy, studium, tohle všechno mozku prospívá. A taky kvalitní spánek, zdravá strava a objevování nových věcí. Základním pravidel je nepohybovat se jen ve známých kolejích. Mozek nikdy neodpočívá a během spánku je ještě aktivnější než v našem bdělém stavu.
Vzhledem k jeho neustálé aktivitě je ovšem taky potřeba dopřávat mu skutečný relax. Nejlépe aktivním odpočinkem, sportem a věcmi, u kterých můžete všechno ostatní „vypustit“. Mozek je obecně velmi flexibilní a můžeme tak měnit jeho strukturu. Nebojte se taky toho, pokud trochu zapomínáte. Mozek se zbavuje starých vzpomínek, aby mohl ukládat ty nové. Spojení neuronů se dá ale vždycky oživit nebo vytvořit nové.