V pokoji plném koček se schovává i jeden pes. Jen ti nejlepší ho dokážou najít za 5 sekund

Co se týče nejlepšího přítele člověka, neustále můžeme zjišťovat nové skutečnosti. Se vší láskou a společností tohoto chlupáče se můžeme aspoň naučit, čím je tak jedinečný.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Psi a kočky jsou pravděpodobně zvířata, která se k nám za celou existenci našeho rodu dostala nejblíže. Psi byli – a stále jsou – cennými pomocníky během lovu, už od dob, kdy naši předkové žili spíše kočovným životem. S příchodem zemědělství a našeho celkového usazení nám však do života vstoupily mnohem více kočky. Naše sýpky plné nejen obilí našly tehdy myši. Kočka vstoupila do vesnic a našla zde dost kořisti. My jsme našli ochránce úrody.

Perfektní sluch i čich, mizerná chuť

Psi nezpochybnitelně mají naprosto perfektní čich a také vynikající sluch. Pokud jde o jejich chuť, tam už to taková sláva není. Pes má přibližně jednu šestinu počtu chuťových buněk člověka – tedy 1 700 v porovnání s našimi 9 000. Proto budou psi stejně nadšeně pojídat zbytky jídla i misku s kusy nejlepšího steaku. Jejich málo vyvinutá chuť je evoluční záležitost, protože se v divočině živili také mršinami. Najdete v pokoji ukrytého jediného psa?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čenich psa je ekvivalentem lidských otisků prstů – každý je zcela jedinečný. Jestli jste si někdy všimli toho, jak sebou pes ve spánku škube, pravděpodobně se mu zrovna něco zdá. Badatelé došli k závěru, že psi mají velmi podobné vzorce mozkových aktivit jako lidé. Malá plemena sní mnohem častěji než velcí psi. Podle těchto výzkumů si nejspíš představují povědomé aktivity jako hraní venku nebo prohánění vlastního ocasu.

Inteligence dvouletého dítěte a role ocasu

Když si vedle sebe postavíte psa a dvouleté batole, jejich mozky na tom svými schopnostmi budou přibližně stejně. Psí odborníci také vysvětlují, že nejlepší přítel člověka umí počítat, rozumí cca 150 slovům a dokonce je schopen klamat lidi i další psy, aby dostal pamlsek. Psí inteligence se také liší podle plemena, suverénně nejchytřejší jsou border kolie neboli „borderáci“. Psi se páří jen dvakrát ročně, takže šlechtitelé plemen musí velmi pečlivě plánovat.

Vrtění psího ocasu je jedním z nejcharakterističtějších projevů tohoto zvířete. Většina lidí si toto gesto spojuje pouze s vyjádřením radosti např. ze shledání psa a jeho oblíbené osoby. Ovšem i tento projev má svůj vlastní jazyk a záleží na konkrétním provedení. Mávání napravo znamená spokojenost a štěstí, druhá strana naopak strach a úzkost. Pokud je oháňka nízko, dává pes najevo svou nejistotu. Velmi prudké švihání doprovázené napjatým svalstvem věstí počátek agrese.

Kde se nám ten pes tedy skrývá?

Štěňata psů se rodí slepá a hluchá, jejich ušní kanálky jsou dosud uzavřené. Většina jich otevře oči a začne reagovat na jakékoli zvuky během prvních 2 týdnů. Značná část zvířecího chování je přikládána tzv. šestému smyslu. Například podivné vyvádění před bouřkou, kdy se psi snaží schovat na klidné místo. Může za to však jejich sluch, protože bouři slyší dávno před tím, než se přiblíží. Pořád ho nevidíte? Zkuste se podívat na zeď nad křeslem uprostřed.

i

Jediné místo, kde se psi potí, jsou jejich packy. Hlavní ochlazování je ovšem prudkým oddechováním s vyplazeným jazykem, obzvlášť huňatým psům je opravdu vedro. Někteří majitelé si také všimli, že packy jejich mazlíčka jsou cítit po kukuřici nebo popcornu. Tento jev se jmenuje „frito feet“ a dochází k němu v momentě, kdy se v potu na tlapkách začnou množit bakterie. Pokud psu výrazně a delší dobu páchne z pusy, může to znamenat zdravotní problémy.

Jak dobře se vám v tomto rébusu dařilo?

Zdroj: Depor
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články