Pouze 5 % lidí zvládne identifikovat skrývající se kočku na obrázku hromady dřevěných špalků

Obrázkové testy jsou skvělým způsobem, jak otestovat vlastní pozorovací a analytické schopnosti. Zjistěte, jestli patříte mezi bystré jedince, a pokuste se najít na obrázku kočku.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě
                   

Pravidelným procvičováním podobných úkolů můžete snadno zapracovat na svých vlastních dovednostech i logickém uvažování. Obrázkové hádanky pomáhají rozvíjet kritické i kreativní myšlení, a navíc snižují riziko případné ztráty paměti v pozdějších letech. Díky nabytým zkušenostem pro vás bude jednodušší řešit nejrůznější problémy v běžném i pracovním životě.

Jak vznikají obrázkové testy

Nejčastěji se k jejich tvorbě využívají geometrické tvary, kontrastní barvy nebo světlo a tma. Nezřídka jsou vytvořené také z uměleckých kreseb, které je možné interpretovat různými způsoby. Někdy za vznikem podobného testu stojí jen šťastná náhoda a šikovně zachycená fotografie. Světlo a stín si dokáží pěkně pohrát s lidským mozkem a překroutit realitu.

Nejtěžší test intuice: Na obrázku je schovaná žirafa. Odhalíte ji? Uspělo doposud jen 5 % světové populace

K čemu se používají obrázkové testy

Největší uplatnění mají tyto testy ve školství a zdravotnictví. Nejčastěji se proto používají jako součást IQ testu nebo při sestavování psychologického profilu. Významnou roli mají také při rehabilitacích po těžkém úrazu nebo onemocnění mozku. V poslední době se s nimi můžete setkat také při některých výběrových řízeních, kde jsou součástí psychotestů.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

V tomto konkrétním případě je vaším úkolem na obrázku hromady nasekaného dříví najít ukrytou kočku. Pokud si chcete toto hledání ještě ztížit, můžete si pro něj stanovit časový limit. Tím navíc otestujete, jak dobře nebo špatně pracujete pod tlakem. Zaměřte se pozorně na obrázek a prozkoumejte důkladně každý jeho kousek. Přestože se to na první pohled nezdá, jedna kočka tam opravdu je.

Kde se kočka nachází

Jestli se vám podařilo určit přesnou polohu tohoto oblíbeného domácího mazlíčka, patříte mezi velmi bystré a pozorné pozorovatele. V případě, že se vám úkol vyřešit nepodařilo, zapracujte na svých schopnostech a pravidelně věnujte čas podobným cvičením. Kočka se nachází na spodní části obrázku vpravo, kde si můžete všimnout specifického vzoru na jejích zádech.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Jak rychle se vám podařilo najít kočku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články