Nejtěžší test intuice: Na obrázku je schovaná žirafa. Odhalíte ji? Uspělo doposud jen 5 % světové populace

Tato fotografie pořízená v divoké africké přírodě zachycuje místní flóru i faunu. Přestože se to na první pohled nemusí zdát, nachází se na ni i vyobrazená žirafa.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě
                   

Žirafy jsou ikonickými zvířaty vyznačujícími se svým dlouhým a půvabným tělem. Díky stavbě jejich těla a dlouhému krku je pro ně mnohem snazší získávat potravu i z hůře dostupných míst na vrcholcích stromů. I když se zdá, že je pro ně horší se v terénu ztratit, opak je ve skutečnosti pravdou. Dokonalým důkazem je tato fotografie, kde dokáže žirafu najít jen málokdo.

Jak fungují obrázkové testy

Ve většině případů se jako obrázkové hádanky používají různé optické klamy a iluze, které dokáží ošálit mysl člověka a spolehlivě odvést jeho pozornost. Nejčastěji jejich tvorba vzniká kombinací geometrických tvarů, kontrastních barev, světla a stínů. V některých případech si ale příroda poradí sama a shodou všech okolností skryje na obrázku i celou žirafu.

Dokážete na této fotce najít ukryté zvíře? Pokud ano, zařadíte se mezi extrémně pozorné lidi, kterých je na světě jen hrstka

K čemu se používají obrázkové testy

Přestože se těší velké oblibě na internetu a sociálních sítích, ve velkém množství bývají součástí IQ testů a využívají se především ve vzdělávacím systému. Svou úlohu mají však také ve zdravotnictví jako součást rehabilitací mozku nebo při psychologických testech. Nezřídka se s nimi setkáte i při výběrových řízeních na psychicky náročnou pozici, kde bývají součástí psychotestů.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Vaším úkolem je v tomto konkrétním případě prohlédnout si pozorně fotografii pořízenou v terénu a najít na ní ukrytou žirafu. I když se jedná o velké zvíře, dokonale svým zbarvením splývá s okolním prostředím a pro mnoho lidí je téměř neviditelná. Pokud si chcete úroveň tohoto cvičení ještě ztížit, stanovte si pro jeho provedení libovolný časový limit.

Kde se žirafa nachází

Abyste zvíře odhalili, musíte se zaměřit na vše, co je pro něj typické. Hledejte proto dlouhý krk a výrazné hnědé skvrny. Přesné místo, kde se žirafa nachází, je v pravé části obrázku vedle kmenu stromu. V horní části si všimnete její hlavy a postupně směrem dolů pak vidíte i zbytek jejího těla. Jestli se vám ji odhalit nepodařilo, začněte s tréninkem podobných cvičení a zapracujte na svých dovednostech.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě

Jak rychle se podařilo najít žirafu na obrázku vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články