Těžší vizuální hádanka to nejspíš ještě nebyla: Na louce se schovala myš, většina našich čtenářů ji však nemůže najít

Mrkev je kořenová zelenina s mohutným kořenem a růžicí listů. Pochází z Asie, kde dodnes roste i zcela planě. Do dalších regionů se nejspíš rozšířila v 10. století.

i Zdroj fotografie: Informe Brasil
                   

To zahrnovalo jak Indii, tak i východ Středomoří. V 16. století se pak dostala i do Evropy a Číny. Do současné podoby ji během 17. století vyšlechtili Nizozemci. Obecně pak rozlišujeme mrkev krmnou a určenou na skladování. Planě rostoucí druh najdeme i u nás. Ty šlechtěné mají pak několik skupin podle tvaru kořene. Nejčastější je nantes, tedy typická karotka s kořeny válcovitého typu. Obvykle ji máme na stolech od léta do podzimu. Jaké další druhy existují?

Různé druhy i kořeny

Flakee je vybavena poměrně dlouhými kořeny a je určena k přímé spotřebě. Krom toho také vydrží dlouhé skladování. Chantenay má krátké kořeny, je ideální k sušení a také přípravě šťáv. Parisan pak poznáte podle velmi krátkého kulatého kořene. Původní a nijak nešlechtěná mrkev obecná pravá měla tenký a bílý kořen. Ten od mrkve obecné seté je větší a zbarvený bíle, oranžově, červeně nebo fialově. Teď se pozorně podívejte na obrázek a najděte jednu myš.

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Mrkev se vyznačuje delší dobou klíčení, což má na svědomí kumarin v semínkách. V těžké půdě také často dochází k její deformaci. Velmi osvědčenou metodou je pěstování v tzv. hrůbcích podobně jako u brambor. Vysejete-li její semena až na konci května, vyhnete se červivosti skrze pochmurnatku mrkvovou. Tuto zeleninu ale můžete pěstovat i v truhlíku na balkoně, pokud tedy zvolíte odrůdu s kratším kořenem. Vhodná je třeba karotka Rondo.

Rozdíly na obrázcích zvládne do 10 vteřin najít jen opravdu bystrý Čech. Patříte mezi malé procento vyvolených?

Pořádná dávka zdraví

Jde o velmi zdravou zeleninu (ostatně která není). Obsahuje vitaminy C, D a E, asi nejvýznamnější složkou je beta karoten. Ten vás chrání před újmou z rukou volných radikálů. V těle se mění na vitamin A, který je podstatný pro udržení zdravého zraku. Dále v ní najdete dusík, mastné kyseliny, vlákninu, antioxidanty i cholesterol. Falkarnol může pomoci proti vzniku rakoviny. Jestli stále tápete v rébusu, nezoufejte. Tady je řešení dnešní výzvy.

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Mrkev vám dále pomůže s šeroslepostí, močovými problémy i zácpou. Dobrá je i na záněty kloubů, obsah vlákniny podporuje vylučování cholesterolu. Je také skutečnou vzpruhou pro vaši imunitu. Malá myška je na obrázku opravdu dobře ukrytá. Pokud vás její hledání bavilo, vyzkoušejte i další optické testy, je to perfektní cvičení pro vás mozek.

Jak rychle jste to zvládli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články