Chlapci a dívky či muži a ženy jsou současně dva nesmiřitelné tábory, zároveň však jeden bez druhého nemohou být. A tady se jeden hoch přimotal do dívčí skupiny.
Muži i ženy pocházejí ze stejné planety, ať už vám některé knihy tvrdí cokoli. Pohlaví ale zřetelně nejsou stejná, takže rozdíly mezi nimi jsou skutečné a také důležité. Než se ale dostaneme k rozdílům, jsou tu i podobnosti. Například to, že geneticky je DNA obou pohlaví z 98,5 % zcela identická, dokonce i hormony jsou stejné. Právě hladina těchto látek je důvodem, proč se od sebe muži a ženy v mnoha ohledech tak moc liší. V kterých a jak?
Každý je silný v něčem jiném
Muži mají většinou silnější kůži, konkrétně asi o čtvrtinu. Najdete u nich také větší objem hormonu kolagenu. Rozdíly v kůži jdou do hloubky. Většinou mají také hustší, silnější kosti, šlachy a vazy než ženy. Ve věku 14–51 let potřebují ženy obvykle více železa než muži. Je to způsobeno ztrátou krve během menstruace, což se děje v cyklu 28–40 dní. Teď ale zaměřte svou pozornost na obrázek plný dívčích obličejů. Najdete mezi nimi jednoho zatoulaného chlapce?
V průměru je na mužském těle více svaloviny než na ženském. Kosterní svaly jsou pak rychlejší a silnější. Ženské svalstvo se na druhé straně po zátěži rychleji zotavuje a také lépe odolává. U žen je nejdelším prstem většinou ukazovák, u mužů to bývá prsteník. Jsou tu také rozdíly ve struktuře mužského a ženského mozku, jak zpracovává informace a jak v něm fungují chemické signály. Muži skladují více informací, ženy mají lepší propojení částí.
Když věk pokročí a řešení
Při fyzickém cvičení spalují ženy obvykle tuk, muži karbohydráty. Obě pohlaví dosáhnou vrcholu kosterní síly kolem 30. roku života. Ovšem po čtyřicítce začínají o kostní masu přicházet. V pozdějším věku potřebují ženy vyšší přísun vápníku. Muži mají větší denní potřebu kalorií, což vychází ze svalového objemu, postavy a metabolismu. Na obrázku níže naleznete řešení dnešní hádanky. A pokud vás bavila, neváhejte vyzkoušet další hlavolamy.