Seděl jen tak doma, poté se z ničeho nic vznítil: Příběh Michaela Flahertyho lidi fascinuje dodnes

Případy samovznícení nejsou jen mýty minulosti. Poslední případ, kdy se muž vznítil bez zjevné příčiny, se odehrál před pár lety. Jak si tento fenomén vysvětlit?

vznítil i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Případy samovznícení působí jako dobrý námět pro hororový film. Přesto se jedná o velmi vzácný jev, který se může ve skutečnosti stát realitou. Co je důvodem toho, aby se člověk spontánně vznítil bez zjevné příčiny, vědci stále zjišťují. Je samovznícení skutečně záhadný fenomén nebo má logické vysvětlení?

Příběh Michaela Flahertyho

Nevysvětlitelných případů samovznícení evidujeme zhruba 200 za posledních tři sta let. Zatímco starší případy, ke kterým chybí řádná dokumentace, by se mohly považovat za pouhé mýty, které vznikly z důvodu nedostatečných vědeckých poznatků. Stejně záhadné jsou však i ty, které se odehrály v tomto století.

Poslední zaznamenaný případ, kdy se člověk samovolně vznítil, se odehrál v roce 2010. Tehdy Irskem otřásl případ samovznícení, který se odehrál v Galwayi. Michaela Flahertyho našli hasiči poté, co jeho soused zareagoval na požární poplach v jeho domě. Když hasiči dorazili na místo, nebylo už co hasit. Jediné, co našli, byly ohořelé končetiny 76letého důchodce.

iZdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA

Vznítil se bez zjevné příčiny

Po dlouhých měsících pátrání nakonec koroner případ prohlásil za samovznícení. Pozůstatky Michaela Flahertyho byly nalezeny v blízkosti krbu, ale vyšetřovatelé vyvrátili možnost, že by se mohlo jednat o zdroj vznícení. Kromě Flahertyho těla nezanechal požár v domě žádné další škody. Jediné stopy zanechal oheň na podlaze pod tělem a na stropě. Na místě nebyly nalezeny žádné zbytky alkoholu ani cigaret, které by naznačovaly nedbalé zacházení s ohněm. Nenabízelo se tak jiné vysvětlení, než že se muž vznítil bez zjevné příčiny.

Může za to alkohol?

Vědci se dlouhé roky domnívali, že by na vině samovznícení mohl být alkohol. Ten byl každopádně společným jmenovatelem většiny takto nevysvětlitelných případů. Tuto teorii se prozatím nepovedlo dokázat ani vyvrátit. Někteří tuto možnost razantně odmítají, zatímco jiní v ní stále vidí jakési vodítko.

Všechny zdokumentované případy samovznícení popisují, že těla obětí shořela do poslední kosti. Většinou byly nalezeny pouze zbytky končetin, zatímco trup shořel na popel. Někteří lidé se právě proto domnívají, že na vině může být alkohol. Podle této teorie by stačila pouhá kapka alkoholu na tričku a malá jiskra k tomu, aby se člověk vznítil. Člověk by tak shořel podobně jako svíčka – látka oblečení by zde hrála roli knotu a podkožní tuk roli vosku, který plameny živí. Tato teorie by alespoň částečně vysvětlovala, proč ke vznícení dochází v oblasti trupu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články