Jak snadno poznat, že váš dech dvakrát nevoní? Faux pas se dá vyhnout, když víte, na co si dát pozor

Možná jste někdy dumali nad tím, jak voní to, co vydechujete. Bohužel ne vždycky můžete spolehlivě stanovit kvalitu svého dechu, i když byste na ni měli brát zřetel.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Existuje několik způsobů, jak poznat, jestli je na čase si vyčistit zuby nebo si aspoň posloužit žvýkačkou či mentolkou. Pokud tedy nejde o chronický zápach z úst, protože tehdy je potřeba navštívit rovnou zubaře nebo doktora. Poměrně jednoduchým způsobem je, když si olíznete vlastní zápěstí a pak si k němu čichnete. To by vám mělo dát docela slušnou představu i kvalitě vzduchu, který vychází z vašich úst a s kterým se ostatní ihned střetnou.

Zápěstí, jazyk a sklenice

Olízněte si vnitřní stranu zápěstí, počkejte asi 5 – 10 vteřin a pak si ke kůži čichněte. Měla by být cítit stejně, jako vás vlastní dech. Jestli se střetnete s mizerným zápachem, může být na vině síra, která pokrývá povrch vašeho jazyka. Bakterie, které stojí za zápachem z úst, se někdy vyskytují na mandlích vzadu v hrdlu. Přejeďte si prstem přes základnu jazyka, počkejte, až prst trochu oschne a přivoňte. Kvalita se může lišit i podle místa v ústech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další test připomíná sběr vzorku u doktora. Vezměte prázdnou a čistou sklenici a dýchněte do ní, pak si ji přiložte až k nosu, jako když zkoušíte kvalitu vína, a ostře vdechněte. Tento zápach odpovídá vašim ústům, protože sklenice do něj nic nepřidala. Stejně tak můžete použít čistý plastový sáček, který také nemá žádnou vlastní vůni a budete ho mít nejspíš po ruce. Dýchněte dovnitř a pak v něm důkladně zavětřete.

Gáza a dva druhy škrabek na jazyk

Stejně, jako jste si předtím jezdili po jazyku prstem, zkuste kousek sterilní gázy. Pokud na jejím bílém povrchu spatříte žluté zabarvení, je zápach z úst způsoben vysokou produkcí sulfidů v těle. Stejně tak můžete tento test provést s ubrouskem, gáza se ovšem po namočení nebude trhat a lepit. Úplně stejně funguje i lžíce, proveďte s ní to samé, co dělá doktor, když vám kontroluje krk. Jen pozor na dávivý reflex, pokud na to nejste zvyklí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ještě lepší než běžná lžíce je škrabka na jazyk, kterou lze koupit nejspíš v každé drogerii. Bílý povlak na jazyku znamená mnoho odpadu z jídla, bakterie a mrtvé buňky, které se na místě nahromadily. Pravidelné čištění jazyka by mělo patřit běžné ranní rutiny s kartáčkem a pastou. Když se povlaku nezbavíte během několika týdnů, je na místě návštěva doktora. Čistě růžový jazyk je indikátorem parádního zdravotního stavu vaší ústní dutiny.

Více příčin špatného dechu

Zápach z úst může mít více příčin od ledabylého čištění (nebo vůbec žádného) po zubní kaz nebo zánět dásní. Šanci na takovou situaci může zvýšit použití špatného kartáčku a také jeho dlouhodobé používání. Kartáček na zuby měňte ideálně každé 3 -4 měsíce používání. Neméně důležitá je také strava a například dieta zaměřená na hodně proteinů může způsobit tzv. velbloudí dech. K tomu dochází kvůli ketóze, kdy tělo nerozkládá cukry.

iZdroj fotografie: Pxhere

Možná jste slyšeli i triku, kdy si dýchnete do ruky, jde totiž o velmi populární gesto. Bohužel to reálně nefunguje, protože fouknutí a mluvení operuje se vzduchem v ústech jinak. Pokud s někým mluvíte, váš dech vychází z plynů, které jsou tvořeny v zadní části úst. Fouknutí do ruky je proto nevypovídající. Každopádně zdravá strava, pečlivá pravidelná hygiena ústní dutiny a výměna kartáčku jsou spolehlivé nástroje, jak se zápachu zbavit.

Troufli jste si na to někdy někoho upozornit? Jaká byla jeho reakce?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články