Lékař upozornil na další rizikový faktor, který zvyšuje riziko úmrtí na Covid-19

Postižení schizofrenií může být druhým největším rizikem při nákaze koronavirem, podle nové studie je rizikovější jen vysoký věk.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Je to překvapující a zároveň se to dalo očekávat. Dřívější studie už naznačily, že psychické nemoci jako deprese nebo schizofrenie – tedy ty, které způsobují změny myšlení a vnímání – jsou rizikem pro nákazu koronavirem. Nebylo ale známo, zda se jedná o rizikové faktory úmrtí na Covid. Nová studie přináší přesnější obrázek, který může překvapit, ale zároveň se dal očekávat.

Oslabený mozek je rizikem

Nová studie se zabývala zdravotními záznamy 260 ambulantních pacientů z klinik a nemocnic po celém New Yorku a navazovala na předchozí studie zkoumající záznamy skoro 27 000 pacientů testovaných pozitivně na Covid. Pak oddělili pacienty s psychickou poruchou typu schizofrenie, nálady nebo úzkosti a srovnali tento vzorek s nakaženými bez psychické poruchy. Byly přidány i další faktory jako pohlaví, rasa a známé rizikové faktory jako vysoký tlak, chronické choroby či cukrovka.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Výzkum nenašel korelaci mezi úmrtím na Covid a úzkostí nebo poruchami nálady, ale lidé se schizofrenií měli riziko úmrtí 2,7krát vyšší než lidé bez psychického postižení. Byl to největší rizikový faktor po vysokém věku. Pro srovnání lidé ve věku od 45 do 54 měli 3,9krát větší šanci na úmrtí na Covid než mladší ročníky. Riziko se zároveň dvakrát zvyšovalo za každých 10 let nad 54 let věku bez ohledu na mentální choroby.

Spojení mentálního zdraví a rizika smrti

Výzkumy ukázala, že lidé se schizofrenií mají sníženou očekávanou délku života v průměru asi o 20 let. Mnozí z nich zemřou dříve na zápal plic a virovou infekci. Ovšem nižší délka života byly vnímána jako efekt dalších zdravotních rizik a chování, které schizofrenii obvykle doprovází jako obezita, poruchy srdce a kouření. Schizofrenie i s medikací nejspíš způsobuje obecně zvýšené riziko úmrtnosti obecně.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Předchozí výzkumy také shledaly, že lidé se schizofrenií mají pozměněnou reakci imunitního systému a tudíž budou na infekce včetně koronaviru reagovat jinak než běžný pacient. Tato část je nejspíš klíčová. Někteří psychiatři tipují, že schizofrenie je spojena s aktivací imunitního systému, konkrétně s molekulami cytokinesů. No a často příčinou smrti na Covid je právě přehnaná reakce imunitního systému, takzvaná cytokinesová bouře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články