Kdo nevyřeší dopravní situaci s křižovatkou, neměl by mít řidičské oprávnění. Dokážete to?

Snad každý řidič se na svých cestách setká se situacemi, které ověří jeho znalosti a dovednosti. V tomto případě můžete zapeklitou situaci vyřešit z bezpečí svého domova.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Řidičské schopnosti se mezi jedinci mohou výrazně lišit. Vše záleží na míře znalostí, vědomostí a zkušeností. I ten nejzkušenější šofér se však může splést. Zvlášť některé křižovatky mohou být ošidné. Nejvíc nehod se stává na nepřehledných úsecích nebo při nezvyklých situacích. Nejhorší je ztratit hlavu a propadnout panice.

Bezpečnost na cestách

Auto je bezesporu úžasný dopravní prostředek, díky kterému jsou lidé mnohem svobodnější a flexibilnější. V nesprávných rukou však poslouží jako vražedná zbraň. Stačí chvíle nepozornosti nebo drobná chyba a neštěstí je na světě. Právě proto existují pravidla a dopravní předpisy, které by podobným situacím měly zabránit. Ne vždy to však stačí a řidiči raději používají vlastní hlavu.

Která pravidla jsou nejdůležitější

V ideálním případě by řidiči vždy měli ve všech situacích dodržovat všechna pravidla silničního provozu a včas reagovat na různá omezení i jejich momentální a dočasnou úpravu. Všechna jsou vytvořená tak, aby všem účastníkům silničního provozu zajistila maximální bezpečí a ochranu i v případě nehody. Proto byste si nikdy neměli vybírat, které dopravní předpisy se vám hodí, ale striktně dodržovat všechny.

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Bezpečný provoz na křižovatkách

Téměř každý se již setkal se situací na křižovatce, kdy řidič některého auta nedával pozor a nevšiml si dopravního značení nebo z nějakého důvodu vjel do křižovatky a zastavil, aniž by věděl, jak bezpečně projet. Tento obrázkový test ověří i vaše znalosti. Prohlédněte si pozorně obrázek a určete, které vozidlo bude moci projet křižovatkou jako první.

Řešení obrázkového testu

Jestli se vám podařilo tento případ vyřešit úspěšně, pak patříte mezi opravdu ostřílené šoféry, kteří si na cestě nejspíš vždy ví rady. Pokud tápete nebo jste úplně ztraceni, zaměřte se na světelné značení. Modré a zelené auto mají zelenou. Obě vozidla mají zapnuté blinkry, avšak ve své dráze se vzájemně vyhnou. Žluté auto stojí na červené a čeká, až semafor přepne na zelenou.

Dopravní hádanka, na které pohořelo mnoho českých řidičů: Projede první červené auto nebo autobus?

Jinak by tomu bylo v případě, že by modré a zelené auto odbočovaly do stejného směru, pak by mělo přednost to auto, které má odbočku po pravé straně. Vozidlo, které by cestu křížilo, musí počkat. Zapracujte na svém logickém myšlení dalším testem.

Jak se povedlo situaci na křižovatce vyřešit vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články