2 logické hádanky, které vám zamotají hlavu. Jen čtvrtina Čechů je dokáže vyřešit. Nastartujte mozkové závity

Následující logické úlohy jsou dost jednoduché na to, aby se daly vyřešit během přestávky na kávu. Zároveň mohou být natolik zrádné, aby vám zamotaly hlavu na dlouhé hodiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řecký filozof Aristoteles definoval hádanku jako metaforu a k tomuto tvrzení se přiklání i hodně folkloristů. Společně s pranostikami, příslovími či pořekadly jde o vlastní drobný folklórní žánr. Nejde přitom jen o prázdnou kratochvíli, tyto krátké slovesné útvary zahrnují společenskou tradici, normy, stereotypy, praktické i sociální dovednosti. Jde o formu lidové slovesnosti, která skrytým způsobem ukazuje způsob chápání světa. Řešení hádanek najdete na konci.

Problém vězňů s klobouky

Ve věznici jsou na schodech seřazeni čtyři vězni za sebou. Všichni se dívají jedním směrem a čtvrtého od trojice odděluje zeď. První muž vidí jen druhého a třetího muže, druhý vidí jen třetího, třetí se dívá do zdi. Čtvrtý za zdí nevidí ani jednoho z nich, zeď má za zády. Všichni čtyři mají na hlavě klobouky a bylo jim řečeno, že jsou dva černé a dva bílé. Celá čtveřice dostala jedinou jasnou instrukci, kterou se mají řídit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile přijdou na to, jakou barvu klobouku mají na hlavě, mají to nahlas zakřičet. Jsou přitom omezení třemi zákazy. Nesmí se otočit čelem vzad, aby zahlédli klobouky na hlavách spoluvězňů. Nesmí se jeden s druhým bavit či vůbec promluvit jinak než vyslovením barvy. A nesmí si ani sundat vlastní klobouk a barvu tak zjistit. Který z vězňů může jako první zjistit barvu své pokrývky hlavy a jak na to přijde?

Nečekané problémy na cestě

Během výměny pneumatiky u krajnice pustil řidič nedopatřením všechny matice od kola do kanálu. Zkusil se do něj dostat, ale bez úspěchu. Už se děsil, že se jeho nucená zastávka protáhne, když kolem procházel malý chlapec. Tomu stačil jediný pohled a poradil řidiči, jak problém vyřešit. Motorista se zachoval podle jeho rady, rezervu úspěšné nasadil a odjel do servisu. Co mu chlapec poradil, že šlo všechno další tak hladce?

iZdroj fotografie: Pxhere

Jediný, kdo je schopen odvodit barvu svého klobouku, je druhý muž. Třetí a čtvrtý nevidí žádné další klobouky, nemají tedy žádné vodítko. První muž vidí bílý a černý klobouk, určit barvu vlastního ale nedokáže. Druhý muž vidí černý klobouk, a kdyby měl sám také černý, první muž uvidí dva černé a bude mu jasné, že sám musí mít na hlavě bílý. Protože však první muž mlčí, druhému dojde, že nosí bílý klobouk. Motorista vzal po jedné matce ze zbývajících kol, takže všechna byla na třech.

Jak jste si při řešení vedli?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články