Podle studií není konopí pro léčbu bolesti nic víc než placebo. Jaké reálné účinky tedy má?

Konopí je jednou z nejrozšířenějších drog na celém světě. Je jen několik málo zemí, které ho legalizovaly pro rekreační použití. Hodně jich ho však povolilo pro lékařské využití.

i Zdroj fotografie: Sherpa SEO / Creative Commons / CC BY
                   

Jedním z hlavních důvodů pro jeho použití je úleva od bolesti. Podle národního výzkumu v USA použilo konopí na předpis 17 % těch, kteří ho měli během minulého roku. Když dojde na sebeléčení, jsou tato čísla ještě vyšší. Konkrétně 17–30 % dospělých v Severní Americe, Evropě i Austrálii ho uvádí jako způsob zvládání bolesti. Ačkoli je konopí nebo jeho deriváty často užíváno právě proti bolesti, reálný efekt je v tomto ohledu stále nejasný.

Metaanalýza testů z mnoha zemí

Studie uvedená v Journal of the American Medical Association naznačuje, že konopí není ve zvládání bolesti o nic lepší než placebo efekt. Autoři výzkumu prozkoumali náhodně vybrané kontrolované klinické testy, během kterých bylo právě konopí srovnávané s placebem. Zaměřili se hlavně na srovnání změn v intenzitě bolesti před a po léčbě. Celkově takto prošli 20 výzkumů, které dohromady zahrnovaly skoro 1 500 účastníků. Jaký byl tedy výsledek?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Soubor dat zahrnoval silnou variabilitu druhů bolesti a dalších podmínek, stejně jako typů konopných produktů. Léčba byla také podána různou formou – sprej, pilulky, kouření či oleje. Většina účastníků (62 %) byly ženy ve věku 33–62 let. Většina léčby proběhla v USA, Británii a Kanadě. Stejně tak byly zahrnuty testy z Brazílie, Belgie, Německa, Francie, Nizozemska, Česka a Španělska. Bolest byla obecně menší v placebo skupinách.

Problémy se zaslepením klinických zkoušek

To podporuje výsledky metaanalýzy z roku 2021. Tento rozbor taky zjistil, že vysoce kvalitní výzkumy s dvojím zaslepením měly lepší výsledky u placeba. Tedy ty, kdy ani účastníci, ani badatelé neví, kdo dostává skutečnou dávku a kdo jen placebo. To naznačuje, že některé výzkumy mohly selhávat v metodách zaslepení. Tato skutečnost mohla snadno vést k tomu, že efekty lékařského konopí na bolest jsou značně přeceněny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Analýza také pokryla způsob, jakým byly tyto výzkumy prezentovány v médiích a akademických časopisech. Bylo to z toho důvodu, že právě místo a způsob prezentace mohou silně ovlivnit očekávání, které pak konkrétní člověk od takové léčby má. Přítomnost v médiích byla měřena Alt-metrikou, tedy metodou hodnocení zmínek o výzkumu v médiích, na blozích a na sociálních sítích. Akademicky pak citacemi dalších výzkumů.

Naše očekávání a jeho efekt na léčbu

Existuje mnoho příkladů vztahu mezi očekáváním efektů léčby a reakcí na placebo. Pokud osoba očekává úlevu pomocí konkrétního produktu nebo postupu, může to změnit způsob jejího vnímání příchozích bolestivých vjemů. Na základě toho si pak pacienti myslí, že bolest je slabší. Nedávné důkazy ukazují, že placebo efekt může fungovat i při odlišných důkazech. Tedy i v případě, že nám něco jasně změní naše první dojmy a očekávání.

Nelze na 100 % konstatovat, že za vysokou odezvu na placebo jsou zodpovědná média. Nicméně se ukázalo být stejně účinné jako reálné konopí. Provedená metaanalýza jen dokazuje, jak podstatné je vést placebo efekt v patrnosti a jak jsme ovlivnitelní externími faktory. Tedy především mediálními zmínkami a prezentací. A léčba zahrnující kontroverzní drogu získává opravdu hodně pozornosti, neujde tedy prakticky nikomu.

V jakých formách jste kdy měli konopí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články