Kolik lidí zaplatilo během pandemie životem? Nárůst počtu úmrtí činí desítky procent. U většiny zemí jde o nejvyšší počet úmrtí za posledních padesát i více let

Vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHEM) při Washingtonské univerzitě zjistili, že nemoci covid-19 podlehlo oproti oficiálním číslům výrazně více lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Data o celkové úmrtnosti za dobu pandemie vykazují ve všech zemích nárůst počtu zemřelých obyvatel oproti statistice z minulých let. Nejedná se o zanedbatelnou změnu. Nárůst počtu úmrtí činí desítky procent, což u většiny zemí znamená nejvyšší počet úmrtí za posledních padesát i více let. S odkazem na tato data se odborníci začali zabývat odhadem skutečného počtu obětí. Statistiky v době zveřejnění studie čítaly 3,24 milionu obětí, ovšem celkový součet v téže době je více než dvojnásobný. Studie IHME zmiňuje počet 6,9 milionu obětí.

Jsou oficiální údaje podhodnocené i u nás?

Podle této metodiky se na prvním místě v absolutním počtu obětí ocitly Spojené státy, kde podle studie nebylo „jen“ oficiálních 575 000, ale 905 000 mrtvých. Druhé místo obsadila Indie, kde úřady přiznávají 221 000 úmrtí, ale skutečný počet je prý téměř trojnásobný. Česká republika v této studii skončila na patnáctém místě. V době výzkumu hovořily oficiální statistiky v ČR o 29 250 mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19. Podle výsledků studie jich ale mělo být již přes 41 000.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak lze ale srovnávat rozvinuté civilizované státy s kvalitním zdravotnictvím s jinými, kde lidé umírají na ulicích bez nejmenší pomoci? Také se velmi liší započítávání pacientů, někteří sice v době smrti byli pozitivní na SARS-CoV-2, ale zemřeli na jiné onemocnění a příznaky covidu vůbec nepociťovali. Opačným směrem pak míří úvaha o lidech, kteří neměli toto onemocnění, ale stali se nepřímou obětí pandemie kvůli ztrátě obživy a sociálních kontaktů a následným depresím. Tito lidé v žádných statistikách úmrtí v důsledku pandemie nefigurují.

Cesta z temnoty

Světlem na konci tunelu je očkování. I přes leckdy velmi hlasitý protest odpůrců této metody je neoddiskutovatelným faktem, že díky vakcinaci došlo k vymizení mnoha nemocí, které ještě před pár desítkami let byly příčinou úmrtí mnoha lidí, často i velmi mladých. V dnešní době je věda již velmi pokročilá, lze tedy předpokládat, že i covid-19 přestane být vlivem proočkovanosti populace problémem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle názoru mnohých odborníků z oblasti medicíny ale ani po úplném vymizení tohoto onemocnění nebudou statistiky mrtvých v nepřímé souvislosti s pandemií stagnovat. Ještě několik let se budou objevovat pacienti, kteří v důsledku zanedbané prevence v době pandemie přijdou k lékaři v pozdním stadiu vážného onemocnění a budou muset podstupovat léčbu s nejistým výsledkem.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články