Kočky jsou více než jen mazlíčci, svou přítomností umí léčit a mají na zdraví majitele blahodárné účinky

Někteří lidé považují kočky za příliš sebestředné či nezávislé. Většina majitelů však nedá na své malé společnice dopustit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Starověký Egypt je pověstný svým uctíváním koček coby posvátných zvířat. Středověk je na druhé straně viděl jako posly ďábla a spojoval je hlavně s čarodějnictvím. V současnosti jsou pro mnoho lidí nezávislými zvířaty, která k člověku snad nikdy nepřilnou tak silně jako například psi. Je pravda, že kočky bývají velmi samotářské, ovšem jejich přítomnost může v mnoha ohledech pozitivně ovlivnit vaše zdraví. A to i přesto, že na vás nečekají u dveří a nevrtí u toho ocasem.

Uklidňující přítomnost i bez předení

Přítomnost kočky uklidňuje, to je nepopiratelný fakt. Jejich vrnění nejen redukuje stresové hormony, ale zároveň vyplavuje ty šťastné. Pokud máte kočku doma, zkuste s ní strávit denně aspoň půl hodiny právě tím, že ji budete mít na klíně. Méně stresu totiž znamená i nižší krevní tlak a menší výskyt souvisejících chorob. A skutečně to funguje, majitelé koček mají o 40 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dokonce i pouhý pohled na kočku – například v podobě vtipného videa – téměř okamžitě zlepšuje náladu, a tedy opět vyplavuje šťastné hormony. Tyto malé šelmy jsou také výborným lékem na osamělost a smutek, protože jsou i přes svou osobitost velmi mazlivé, což je skvělá zpráva pro seniory. Těm dodává zvíře pocit potřebnosti. Pro méně pohyblivé osoby jsou navíc kočky mnohem vhodnější než psi, kteří vyžadují kontinuální aktivní péči.

Dětská odpovědnost a hojení ran

Pro dítě může být kočka praktickou výukou toho, jak se starat o živého tvora a co to znamená mít za někoho odpovědnost. Studie došly i k tomu, že děti s takovou průpravou se lépe soustředí. Navíc mohou získat odolnost na běžné alergeny. Asi kdokoli, kdo má doma kočku a někdy stonal nebo byl zraněný, si všiml, že kočky si lehají právě na postižená místa. Jejich předení totiž fyzicky ulevuje od bolesti a urychluje léčbu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Frekvence kočičího předení je 25 hertzů, což jsou vibrace posilující hojení, a dokonce zpevňující kosti. Proto se kočka umí dostat z mnoha zranění a tento efekt přenáší i na člověka. Přítomnost kočky v posteli má vliv i na kvalitu spánku, jen ji na to příliš nezvykejte. Ač s vámi takto tráví čas jistě ráda, potřebuje nevyhnutelně i vlastní pelíšek, který pro ni bude bezpečnou zónou a místem, které bude výlučně její.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články