Co by se stalo, kdybyste celý život pili pouze mateřské mléko? Výhody jeho konzumace vás překvapí

Pro malé děti je mateřské mléko jediný zdroj potravy. Jestliže by se někdo rozhodl živit se jím i v dospělosti, možná by ušetřil vodu, ale sám by trpěl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro děti je kojení velmi prospěšné. Mateřské mléko je chrání před infekcemi a snižuje výskyt zdravotních problémů, jako je astma, obezita a cukrovka. Obsahuje syrovátkový protein, tuky pro vývoj mozku a je primárním zdrojem kalorií. Kojení je výhodné i pro maminky, neboť snižuje riziko rakoviny prsu a vaječníků. Jenže co stačí pro ty nejmenší, může být pro dospělé málo. Představte si, že by mateřské mléko nahradilo váš nynější jídelníček.

Výhody pití mateřského mléka

Nejprve by bylo dobré vysvětlit, proč vůbec někdo přemýšlí nad tak zvláštním stravováním. Primárním sacharidem v mateřském mléce je laktóza, která snižuje množství škodlivých bakterií v žaludku a zlepšuje vstřebávání vápníku, fosforu a hořčíku. A pokud vás trápí akné, kyselina laurová v mateřském mléce má antibakteriální vlastnosti, které by ho zmírnily. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Někteří lidé naznačují, že by přeorientování se na mateřské mléko mohlo být dobré pro životní prostředí. Ačkoli by bylo potřeba 40 žen, aby vyprodukovaly tolik mléka jako jedna kráva, snížilo by se množství spotřebované vody. Kráva vypije asi 200 litrů vody denně, 40 žen zhruba 120 litrů vody.

Výživové hodnoty

Dospělí spotřebují 2 000 až 3 000 kalorií denně. Doporučuje se dále každý den přijmout 225 gramů sacharidů, 67 gramů tuku, 50 gramů bílkovin a 28 gramů vlákniny. V každém litru mateřského mléka je asi 650 kalorií. Abyste splnili denní dávku, museli byste ho vypít až tři litry. Mateřské mléko však není tak bohaté na bílkoviny, má jich jen 13 gramů na litr, tudíž byste potřebovali 3,8 litrů. Což by ale na druhou stranu zdvojnásobilo váš doporučený denní příjem tuků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O vlákninu byste přišli úplně, protože ta pochází z rostlin. Vláknina ovlivňuje vše od vaší pokožky po váš žlučník, srdce a imunitu. Navíc hraje důležitou roli ve zpracovávání potravy, museli byste si tedy zvyknout na silnou zácpu. Abyste dosáhli doporučeného množství kalorií, tuků a bílkovin, spotřebovali byste denně asi 4 litry mléka. To je více mléka, než může poskytnout jedna žena. Po dvou týdnech laktace ženy vyprodukují 750 až 1 000 mililitrů za jeden den. To znamená, že byste potřebovali mléko od čtyř až pěti žen denně.

Pouze módní výstřelek

Také ve vzhledu a chuti najdeme rozdíly od kravského mléka. V závislosti na tom, co matka jí nebo pije, může být mléko bílé, žluté, modré, nebo dokonce růžové. Pokud máte rádi mandlové mléko s velkou dávkou sladidel, máte štěstí. Tak je totiž chuť mateřského mléka často popisována. Vůně je podobná kravskému mléku, jen je jemnější a sladší. 

iZdroj fotografie: Uživatel Azoreg / Creative Commons / CC BY-SA

Pro někoho je snad jídelníček o mateřském mléce lákavý, ale kromě nedostatku potřebných vitamínů a minerálů byste byli vystaveni riziku přenosu virů, léků, nebo dokonce drog od žen, které by vám mléko poskytly. Navíc představa, že by ženy nedělaly nic jiného než „kojily“, je dostatečně odrazující. Možná bude dobré tento výstřelek některých zastánců zdravé stravy vynechat. 

Co si o tomto typu stravování myslíte vy?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články