Dokonalou podobu nemusí sdílet jen jednovaječná dvoujčata. Svého dvojníka můžete mít někde ve světě i vy. Můžou jich být celé desítky. Co působí takovou podobu u dvou neznámých lidí?
Na letišti se potkají dva muži. Každý z nich pochází odjinud a nikdy dřív se neviděli. Nemají žádné společné příbuzenstvo a jejich rodiny nikdy nežily na stejném místě. Přesto si jsou podobní, jako by byli jednovaječná dvojčata. Podobné setkání skutečně zažili dva muží v letadle do Irska. Svého dvojníka však může mít téměř každý z nás.
Téměř shodná DNA
Španělští vědci nedávno provedli výzkum, při kterém se snažili určit, co stojí za shodnou podobu dvou různých lidí. Shromáždili 32 párů dvojníků, které podrobili několika zkouškám a testům. Kromě testů DNA podstoupili také test, kdy jejich podobnost vyhodnocovala technologie. Zhruba u poloviny z nich nebyl software schopný najít žádný rozdíl. To odpovídá podobnosti, kterou známe u jednovaječných dvojčat. Druhá polovina lidí sice na pohled působila identicky, ale software dokázal rozeznat pár nepatrných odlišností, kterých si lidské oko nevšimne.
Zajímavější výsledky následně přinesly testy DNA. Ty našly velkou shodu v genetické struktuře právě u lidí, které i technologický software vyhodnotil jako totožné. Právě tyto geny mohou zodpovídat za barvu očí, tvar nosu a úst, které ze dvou různých lidí činí dokonalé dvojníky. Nutno dodat, že u žádných z testujících subjektů nebylo nalezeno žádné pokrevní spříznění.
Každý může mít svého dvojníka
Vědci uvádějí, že téměř každý z nás může mít na světě až desítky dvojníků. Tvrdí, že v množství lidí, kteří na světě žijí, je velmi pravděpodobné, že se objeví podobné až téměř shodné genetické vzorce. To však neznamená, že se jedná o dva úplně stejné lidi. Stejně jako u jednovaječných dvojčat, je i u dvojníka rozdíl v otisku prstů a rozdílná je i jeho osobnost. Přesto, nebo právě proto, nepřestává tento fenomén vědce udivovat.
Dvojník jako možné bezpečnostní riziko
Zabezpečení mobilních zařízení otiskem prstu či rozpoznáním obličeje, je už poměrně běžná věc. Ačkoliv se může zdát, že právě zabezpečení otiskem prstu je tou nejbezpečnější variantou, tvůrci elektroniky tvrdí něco jiného. Podle nich je právě zabezpečení rozpoznáním obličeje tou nejdokonalejší variantou, kterou v dnešní době máme. Důvodem je právě schopnost technologií rozeznat každý sebemenší rozdíl dané tváře. Otázkou však zůstává, zda to platí i v případě jednovaječných dvojčat nebo naší dokonalé kopie. Pokud najdete svého dvojníka, můžete si to ověřit sami.