Každý z nás má na světě svého dvojníka. Vypadá identicky jako vy, ale nejste příbuzní. Jak je to možné?

Podle expertů existuje slušná šance, že má každý člověk zcela identického dvojníka, s nímž však není blízce příbuzensky spjat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je to jako scéna z filmu. Jdete si po ulici a najednou zaslechnete majáček. Zastaví u vás policejní hlídka s tím, že jste zatčeni za zločin. Ten byl spáchán za bílého dne a má ho na svědomí osoba s identickou podobou, jako je ta vaše. Samozřejmě všechna obvinění odmítnete s tím, že jste se ničeho nedopustili. Připadá vám to nesmyslné a jako vystřižené z traileru posledního akčního thrilleru? Nemusí být, protože šance na identickou podobu existuje a není malá.

Dvě stejné jehly v kupce sena

Koncept dvojníka, anglicky „doppelganger“, se poprvé objevil u spisovatele Jaena Paula v roce 1796. Pochází ze spojení slov pro „dvojí“ a „chodit“. A během let se tento výraz vžil pro osobu identického vzhledu, která ale není nijak příbuzná. Vzhled se stal klíčovým pro identifikaci osob a s rostoucí populací světa tak není divu, že se zvyšuje i šance na „efekt dvojníka“. Existuje samozřejmě i několik variant dvojčat, která jsou příbuzná, což ovšem není nic nového.

iZdroj fotografie: Pixabay

Identická dvojčata vznikají z oplodněného vajíčka, které se rozdělilo. Vedle toho existuje možnost neidentických dvojčat pocházejících ze dvou vajíček oplodněných v přesně stejný moment. Díky sdílení genů v populaci postupně roste šance, že naprosto cizí lidé budou vypadat zcela totožně. Ostatně z antropologického hlediska jsme všichni příbuzní, jen s různou mírou vzdálenosti. A formování tváří lidí má také svoje pravidla, podle kterých DNA postupuje.

Důvod výskytu dvojníků

Šance výskytu dvojníků stoupá s rostoucí a měnící se populací. Jenže jejich výskyt také ukazuje, že lidé nejsou tak geneticky různorodí. Jde vlastně o stejný princip, jako když mají nepříbuzné děti stejnou genetickou vadu. Případně proč mají lidé z konkrétní země podobné rysy tváří. A pokud se dvojník vyskytne ve stejné zemi, může se klidně jednat o velmi vzdáleného příbuzného. Na tohle je ovšem potřeba ještě více studií a srovnávání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sdílení charakteristik tváře vede k tomu, že dvojníci se najdou spíše ve stejném regionu. Protože toho zkrátka mají víc společného. S celkovou populací planety někde u hranice 8 miliard je šance na vzhledového dvojníka poměrně slušná. Je ovšem podoba a podoba. Na první dojem totiž mohou lidé vypadat velmi podobně. Jenže skutečného dvojníka dělají i detaily tváře a vzdálenosti mezi jejími částmi. A to už je šance jedna ku trilionu.

Zdroj: Grunge

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě