Hanácký obr Josef Drásal: Měřil 241 centimetrů, v Evropě byl považován za hotovou senzaci

Josef Drásal aneb Hanácký Obr. Milý a chytrý mladík, který se od ostatních moc nelišil. Až na to, že měřil neuvěřitelných 241 centimetrů.

Řeka Haná i Zdroj fotografie: Netupa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Josef Drásal je jméno, které se zapsalo do českých dějin díky jeho mimořádné postavě. Byl totiž nejvyšším člověkem, který kdy žil na území dnešní České republiky. Jeho neobvyklý příběh stále přitahuje pozornost i v současnosti. 

Josef Drásal

Narodil se 4. července 1841 v Chromči na Šumpersku jako třetí ze šesti dětí. Jeho rodiče, Johann a Magdalena, byli chudí lidé – otec pracoval jako brusič jehel. Josefův osud však byl všechno, jen ne obyčejný. Jejich rodina žila v dřevěném domě číslo 51 na vesnickém náměstí, ale v roce 1869 je postihl velký požár, který jejich dům sice přežil, ale zůstalo po něm jen málo stop. Josef nebyl ve škole nejpilnějším studentem a opustil ji ve svých dvanácti letech. Jeho výjimečný růst, který byl způsoben pravděpodobně poruchou hypotalamu, vedoucí k nadprodukci růstového hormonu, mu nakonec zajistil neuvěřitelnou výšku 241 centimetrů.

Hanácký obr

S váhou 186 kilogramů se stal senzací v celé Evropě. Jeho neobvyklý vzhled mu otevřel dveře k získání slávy a bohatství. Josef se spojil s impresáriem Janochem, holešovským hostinským, a společně se vydali na cesty po Evropě, kde se Drásal stal živou atrakcí. Navštívil mnoho zemí a dokonce vystupoval i před francouzským císařem Napoleonem III. Díky svému neobvyklému postavení si získal velkou popularitu a vydělal nemalé jmění. Jeho mírná povaha a síla přitahovaly pozornost nejen mužů, kteří ho obdivovali, ale také žen, které toužily po jeho vydělaném bohatství a slávě. Přestože měl mnoho obdivovatelek, žádná z nich nedokázala získat jeho srdce. 

Smutný osud

Drásal byl více než jen vysoký muž – byl známý svou sílou a láskou k dobrému jídlu. Jeho příběhy o mírné povaze, lásce k pití a vášni pro karetní hry jsou dodnes vzpomínány. Sláva však Drásala neuchránila před tvrdou realitou života. Ve věku 45 let podlehl tuberkulóze a zemřel v roce 1886 v Holešově. Jeho odkaz však přežil. Jeho kostra je dodnes vystavena v Anatomickém ústavu v Brně a jeho jméno je stále uctíváno. Příběh Josefa Drásala je svědectvím o síle lidského ducha a fascinaci těmi, kteří se vymykají normě. Jeho legenda tak žije dál jako symbol odolnosti a neomezeného potenciálu lidského ducha.

Zdroj: Zlin, Medium, Dotyk
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články