Jaká je šance, že právě vy onemocníte rakovinou? Pravděpodobnost zvyšují obyčejné návyky i prostředí, ve kterém žijete

Rakovina je postrachem dnešní doby a jen málokdo se s ní nesetkal osobně, například v blízké rodině. Riziko jejího rozvoje je totiž poměrně vysoké.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čím dál tím pochmurnější statistiky, které rakovinu provázejí, vedou u dalších lidí k nevyhnutelné otázce, zda ji mohou dostat i oni. Ani odhady Americké společnosti pro rakovinu v tomto směru nepotěší. Ta konstatuje, že v roce 2018 zemřelo na tuto nemoc po celém světě asi 9,5 milionu lidí. A podle další statistiky si v USA během života projde rakovinou jedna z dvou žen a jeden ze tří mužů. Rakovina je tak něčím, čemu čelí celá populace.

Pravděpodobnost vyvinutí rakoviny

Šance mezi jednotlivými pohlavími jsou poměrně vyrovnané. Muži mají celkově pravděpodobnost tohoto onemocnění 40,14 %, zatímco ženy 38,7 %. Pokud jde o specifické formy, muži mají 11,6 % šanci na rozvoj rakoviny prostaty. Ženy na druhé straně trápí rakovina prsu, která má pravděpodobnost 12,83 %. Všem druhům ovšem vévodí rakovina plic, která u žen vede statistiky ve všech rozvinutých zemích. A jaké je riziko úmrtí v důsledku této choroby?

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory dosavadním poměrně alarmujícím číslům je tahle oblast přece jen o něco optimističtější. U mužů je riziko 21,34 % a u žen přibližně 18,33 %. Opět je vidět, že poměry nejsou zvlášť odlišné. Samotná čísla pocházejí ze screeningových programů počátečních stádií a odráží hlavně obrovský pokrok v chemoterapii a dalších léčebných postupech. Potom jsou tu ještě faktory absolutního a relativního rizika, protože samotná čísla nejsou tak vypovídající.

Různé druhy rizika u rakoviny

Absolutní riziko spočívá v šanci, že u konkrétního člověka vypukne rakovina v určitém období života. Například v průběhu jednoho roku nebo deseti let ve věku 70 let, případně během celého života. Na druhé straně relativní šance uvádí riziko u dvou rozdílných skupin lidí – například kuřáků a nekuřáků. Jde vlastně o adaptaci absolutního risku na specifické podmínky. Riziko rozvoje rakoviny je třeba pro kuřáky 25krát vyšší než pro nekuřáky.

Celkově jsou ovšem podmínky spíš skryté a statistika nedovede odpovědět na klasickou otázku „Jak velká je šance, že konkrétně já dostanu rakovinu?“. Vědci dokáží identifikovat, jaké typy lidí nemoc postihla, co měli společného a jak se tento vzorek liší od ostatních. Riziko ovlivňuje věk, životní styl, návyky, rodinná historie, prostředí a taky genetika. Ale ani v takovém případě nelze nic konstatovat na 100 %.

Zdroj: TruGenx

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články