Velký test přežití: Uvedené simulace vás přemístí do nehostinných podmínek, kde vám půjde o život. Jak se zachováte?

Představte si, že ztroskotáte na poušti nebo na vás zaútočí rozzuřený býk. Ano, takové situace jsou málo pravděpodobné, následující postupy se vám ovšem mohou hodit i jinde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V situacích, které budou dále popsány, se přirozeně nikdo nacházet nechce. Jenže život je nevyzpytatelný a konkrétní postupy nemusí být použitelné jen v těchto případech. Krom toho to, že vás napadnou včely nebo s vámi spadne výtah, se může stát opravdu kdykoli a kdekoli. Ne, že bychom cokoli chtěli přivolávat. Jenže dnešní svět už je natolik propojený, že cestování do všech jeho koutů není v zásadě problém.

V poušti nebo pod sutinami

V poušti člověka ohrožuje v první řadě horko, před kterým je velmi těžké se dostatečně skrýt, a pocením se organismus připravuje o vodu. Proto postupujte za noci, kdy je teplota asi na 15 stupních Celsia. To znamená nižší riziko dehydratace a tepelného šoku. Mějte s sebou také zrcátko nebo cokoli, co dokáže házet odlesky. Díky silnému slunci můžete signalizovat až na horizont a zvýšit tak šanci, že vás někdo zachrání.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud se nacházíte pod sutinami, je nejdůležitější zachovat klid a rozvahu. Nevrhejte se nikam po hlavě, protože všechno kolem se může opět pohnout a minimálně vás zranit. Sundejte si tričko nebo košili a omotejte si látku kolem hlavy. Vytvoříte tak provizorní štít proti prachu a suti ve vzduchu. Riziko udušení jemnými částečkami je stejné, jako že na vás něco spadne. Vytvořením této masky se tak můžete pohybovat snadněji.

Pod útokem žraloka nebo býka

O útocích zvířat panuje obrovská spousta mýtů a „zaručených receptů“. Pokud se setkáte ve vodě se žralokem, rozhodně se k němu neotáčejte zády. Když zkusíte rychle uplavat, budete na něj působit jako kořist. Pohybujte se co nejpomaleji, redukujete tak riziko přímého útoku. V případě, že na vás žralok skutečně zaútočí, braňte se a miřte na oči a žábry, ty jsou nejcitlivější. Žraločí útoky na člověka jsou ovšem velmi vzácné a ty fatální ještě vzácnější.

iZdroj fotografie: Pxhere

Klíčovou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je skutečnost, že býk reaguje na pohyb. Takže jestli tento kolos běží přímo na vás, ustaňte v čemkoli a nehýbejte se. Když se dostane blízko, hoďte někam daleko od sebe klobouk, tašku nebo kus oblečení. Býk se zaměří na tento cíl a vás nechá aspoň na chvíli na pokoji. Proto při býčích zápasech používá torero barevnou muletu na tyči, kterou provokuje býka k útoku.

Útěk před tornádem a včelím rojem

Tornáda jsou v USA prakticky na denním pořádku, hlavně v Oklahomě, Kansasu a Nebrasce, tedy v tzv. uličce tornád. V evropských poměrech jich také vzniká dost, většinou ale nemají dlouhého trvání a vzniknou někde, kde nenapáchají škody. Jestli se vám přece jen stane, že budete v dráze tohoto jevu, schovejte se v nějaké díře, například jeskyni. Lehněte si na zem a zakryjte si hlavu rukama a oblečením.

iZdroj fotografie: Pxhere

Včely můžete zcela běžně potkat kdekoli v našich krajích a jejich bodnutí zažil už nejspíš každý. Jedno není většinou problém, ale potkat rozzuřený roj, to už je horší. Když vás začne pronásledovat, schovejte se kdekoli na tmavém místě. Včely ve tmě příliš dobře nevidí, nedostatek světla je tak silně zmate. Vyvarujte se unáhlených reakcí, nemávejte kolem sebe rukama a taky si zkontrolujte, že na sobě nemáte nic sladkého, co by je mohlo opět přilákat.

Pád výtahu a propadnutí ledem

Padající výtah je klasickým nástrojem thrillerů, hororů a katastrofických filmů. Většinou vidíte lidi přitisknuté ke stěně nebo zapřené v rohu. Jenže tohle je ideální recept na zlomení kostí. Octnete-li se v takové situaci a podaří se vám zachovat rozvahu, lehněte si celým tělem na zem. V momentě dopadu tak bude celá jeho síla rovnoměrně rozdělená po celém vašem těle. Zranění můžete utrpět i tak, ale je to lepší než koncentrace do jednoho bodu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Při propadnutí se ledem do mrazivé vody hraje hlavní roli čas. Čím déle zůstanete pod hladinou, tím méně toho uděláte, protože teplota vody vás zkrátka začne ochromovat. Nejlepší cesta ven je proto ta, kterou jste se dostali sami dovnitř. Chytněte se okraje ledu, vytáhněte se z vody a postupně se plazte na okolní led, abyste rozkládali váhu rovnoměrně. Žádné trhání a žádné kopání. Dokud nejste na pevné zemi, riziko prolomení vám hrozí stále.

Stalo se vám někdy něco z popsaných situací? Jak jste dopadli?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články