Jak si poradit se zlodějem, který se vloupal do vašeho domu: Za daných okolností je lepší se mu postavit

Dopadení lupiče ve vlastním domě je obsahem nejednoho filmu. Odborníci ovšem mají jiné názory, co v takovém případě dělat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krádeže vloupáním se řadí k majetkové trestné činnosti, která jako jediný druh narůstá. V roce 2021 došlo podle statistik Policie České republiky k neuvěřitelným 30 748 vloupáním. Oproti roku 2020 počet vzrostl o 48,8 %. Četnější jsou krádeže v rodinných domech, ale ani byty nenechávají zloději bez povšimnutí. Měli byste vědět, jak se v takové situace zachovat. Odborníci na sebeobranu radí neutíkat, ale schovat se.

Nesnažte se utíkat, schovejte se

Situaci, kdy se k vám do domácnosti vloupe zloděj, si jistě nepřejete zažít. Přesto k ní dojít může – a v takovém případě bystě měli vědět, jak se správně zachovat. Jakmile zjistíte, že je ve vašem domě vetřelec, přemozte nutkání utéci. Pouze byste se vystavili zvýšenému riziku útoku. Odborníci na sebeobranu radí, abyste se ukryli v předem vybrané místnosti se zamykatelnými dveřmi. Měli byste v ní mít k dispozici nabitý mobilní telefon, svítilnu a obranný prostředek.

Jestliže byste se do místnosti nemohli dostat, zabarikádujte se tam, kde se zrovna nacházíte. Zavřete dveře a umístěte před ně nábytek. Pokud se otevírají ven z místnosti, přivažte ke klice provaz a jeho druhý konec uvažte kolem těžkého kusu nábytku (například k noze šatní skříně či postele). Ihned, jak budete v bezpečí, zkontaktujte policii. Na tísňové lince sdělte veškeré potřebné údaje a vyčkejte na další pokyny. Snažte se chovat tiše a poslouchejte zlodějův pohyb.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Budete tak schopni zjistit, kde přesně se nachází, a zdali je sám. Také si najděte nějaký předmět, který vám poslouží k obraně – lampičku, vázu, keramickou sošku, skleněnou lahev, apod. Nesnažte se lupiče konfrontovat a bojovat s ním. Nevíte, jaký má k vloupání motiv, navíc může zpanikařit a ublížit vám. K boji / obraně se odhodlejte pouze v nevyhnutelných situacích a pamatujte, že cílem je zloděje krátkodobě zneschopnit a utéci, nikoliv jej zpacifikovat.

Nejlepší obranou je prevence

Zloději obecně vyhledávají dostupné nemovitosti bez překážek. Proto se zaměřte na prevenci. Nejsnazším krokem je prosté zamykání vchodových dveří, důsledné zavírání oken a zatahování žaluzií (zloděj nebude mít přehled o tom, co se v domě děje). Máte-li zahradu, udržujte ji kultivovanou, popřípadě nainstalujte venkovní osvětlení nebo kameru (můžete použit i maketu). Lupiči musí mít pocit, že je může kdokoliv spatřit.

Pokud plánujete odjet na dovolenou, je dobré požádat sousedy či příbuzné, aby vaši nemovitost po dobu vaší nepřítomnosti kontrolovali. Méně rozšířenou, avšak velmi funkční možností je i vybavení vašeho domu inteligentními systémy, které simulují, že v domě někdo pobývá. Jedná se například o časově řízené zatahování a roztahování žaluzií, nebo o rozsvěcení a zhasínání světel.

Pokud jste někdy čelili zloději, jak jste se zachovali?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články