Geniální způsob, jak utnout hádku během pár sekund. Ovládněte tento psychologický trik a vyhněte se nepříjemných situacím

Lidé ve všech druzích vztahů se někdy hádají. Hlavně v těch partnerských. Ale čím delší konflikt, tím horší následky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hádky jsou velmi náročnou disciplínou, pokud se chcete naučit s nimi pracovat. Je totiž velmi snadné nechat se ovládnout momentem, vyhrocenými emocemi a zkrátka vybuchnout jako sopka. Že jste nejspíš měli nebo aspoň mohli reagovat trochu jinak, vám dojde po několika hodinách, spíš dnech. Existují ale prověřené taktiky, které z rozbouřených vod hádky udělají proudy, které vás a protějšek mohou dopravit ke konstruktivnímu řešení situace.

Argumenty, osoba a emoce

Během každé hádky je velmi lákavé začít se trefovat do druhé strany místo zabývat se samotným problémem. Říká se tomu útok „ad hominem“, tedy „na člověka“ a jde o jeden z mnoha argumentačních faulů. Dává nám sice pocit, že máme navrch, jenže je to jen iluze. Problém není člověk proti vám, ale konkrétní věc, kterou provedl. Soustřeďte se na problém a na to, jak ho lze vyřešit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Emoce jsou nevyhnutelnou součástí konfliktů a je potřeba je proto brát na zřetel. Vyjádřete přesně své pocity a berte v úvahu ty u protějšku. V emočním výkyvu, jaký hádky způsobují a eskalují, je velmi snadné vidět ve druhých to nejhorší a podezřívat je z toho nejhoršího. Jenže to jsou jen naše domněnky. Chování druhé strany může mít mnoho příčin a bez konkrétních důkazů a projevů není na místě hned skákat k nepodloženým závěrům.

Problematika pozice

Nejspíš neexistuje okolnost, která by vám dávala podsouvat druhému, co je pro něj dobré. O tom si rozhoduje on sám, vy mu můžete jen předložit vaše argumenty pro a proti. Stavění se do role arbitra je jen cesta k dalším konfliktům. Známkou zralosti je také schopnost uznat svoje chyby, nikoli hledání někoho nebo něčeho, za co se dá schovat. Jakýkoli problém má obvykle nějaké řešení. Právě na to se potřebujte soustředit, nikoli na to, kdo a jak za to může.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky různým pohledům na situaci a různým osobním zkušenostem máte – stejně jako ostatní – sklon si věci vykládat po svém. Stejně tak nejspíš vytáhnete na světlo něco z minulosti. Pokud vás ale něco rozčiluje, vyřešte to hned a v budoucnu už stejný problém nevytahujte. Vztahy jsou jako váhy, potřebují dvě misky. Ve vztahu nejste protihráči, jste dva lidi, kteří se mají doplňovat a navzájem obohacovat. Konflikty vám jen odsávají energii.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články