Většina dětí má výšku po otci a váhu po matce. Čím dalším rodiče své potomky ovlivňují?

Vědci prohlašují, že strava založená na výživném jídle pomáhá k tomu, aby vaše dítě vytěžilo co nejvíc z genů a dostatečně vyrostlo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na druhé straně nekvalitní strava může vést k menší výšce dítěte ve srovnání s jeho rodiči. Studie naznačuje, že výška je „dědictvím“ po otci. Uvedené informace nás zřejmě donutí podívat se na rodinné fotografie s novým, tentokrát skutečným zájmem. Genetický závoj se tak opět trochu pozvedá a odhaluje zajímavé skutečnosti. Pojďme se na ně podívat a snad odhalíme, jak to s tou výškou nebo váhou vlastně je.

Něco od matky, něco od otce

Naše výška je asi ze 70 % určena geneticky, zbytek je podle vědců závislý na prostředí. V tom dědičném ohledu ale hraje roli více různých genů. Například ženy obvykle přestávají růst někde kolem 15 roku života. Z toho důvodu bývají muži vyšší než ženy. A poměrně často si ženy berou někoho trochu vyššího, díky čemuž je i jejich syn pak o něco vyšší než ony samy. Aby byl potomek menší, musely by si vzít někoho s nižším vzrůstem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle vědců totiž vyšší a těžší otec znamená i více vážící a měřící miminko. Váha otce nemá tak silný vliv jako jeho výška. Ovšem nadváha otce může ovlivnit mozkový vývoj dítěte a zpomalit jeho motorické schopnosti. Na váhu dítěte má mnohem větší vliv tělesná konstituce matky, v jejím případě může i jen drobná nadváha hrát svou roli, protože se s ní pojí obvykle zvýšená hladina cukru v krvi, což ovlivňuje také prostředí dělohy.

Dítě jako výslednice obou os

Studie se týkala něco kolem 1 000 rodin a mimo jiné se zaměřovala na výšku a váhu obou rodičů. Následně sledovala jejich potomky během prvních 2 let života. Badatelé konstatovali, že velikost matky je jedním z klíčových faktorů s obrovským vlivem na váhu budoucího dítěte. Jde o první případ, kdy byli vědci skutečně schopni odkrýt konkrétní faktory a vysvětlit efekt rodičovských genů. Jde také o závažný indikátor obecného zdraví a jeho vlivu na další generace.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato znalost může napomoct k tomu, že lékaři budou moci apelovat na budoucí rodiče, aby se snažili udržet si optimální váhu. Zdraví jejich vlastního potomka by mělo být dostatečně silným argumentem, aby usilovali o zdravý životní styl a jejich miminko se tak narodilo se zdravým váhovým profilem. Je otázkou, nakolik budou rodiče rady doktorů respektovat, mnozí lidé totiž obecně lékaře ignorují.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články