Jaký je to pocit, když kulka prolétne tělem? Porovnejme sci-fi filmy s výpověďmi skutečně postřelených osob

Akční filmy, kdy hrdina i s několika kulkami v těle dál ničí zločince, jsou na míle daleko od reality, která je opravdu bolestivá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý pravděpodobně ví, že filmy předvádí reálné situace celkem sporadicky. Proto je na místě položit otázku, jak se opravdu cítí člověk, jenž je zasažen střelnou zbraní. Jakkoli to zní smutně a varovně, existuje množství lidí, které zasáhly nejrůznější malé nebo lovecké zbraně. Kriminalita, vojenské konflikty, lovecké nehody nebo jen jejich čištění. Toto všechno jsou případy, kdy může být kdokoli zasažen poměrně snadno.

Vzácná svědectví

Navzdory faktu, že postřelení lidé se obvykle snaží takovou událost co nejvíce vytěsnit, několik se jich svěřilo. V mnoha případech není samotná střelná rána ve chvíli zásahu příliš bolestivá. Například Deborah Cotton byla zasažena do boku, projektil se pak posunul a zůstal v hrudníku nalevo. Absolvovala 36 operací, během kterých byla odebrána část ledvin, slinivky, většina žaludku a střeva. Zranění by bylo smrtelné, ženu naštěstí zachránili chirurgové.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někteří přirovnávají střelné zranění ke včelímu bodnutí, jiní k zásahu baseballovým míčkem. Skoro všichni, koho badatelé vyslýchali, si stěžovali na silné pálení jen několik chvil po samotném zranění. Je znatelné, že pocity přesně při zásahu jsou velmi podobné, významně se však liší následné reakce organismu, protože hodně záleží na místě zranění. Právník střelený do kolena byl například překvapen, jak široké spektrum pocitů prožil.

Odolnost proti bolesti

Oběti většinou mluví o vlnách bolesti, která je zároveň nevýrazná a průběžně zcela nesnesitelná. Jsou ale i vzácné výjimky. Například extrém, kdy se přátelé střelili 22krát do lýtka. Dle nich se to celkem dalo snést. Poté si zkoušeli přivodit horší bolest, aby se vůči ní stali odolní. Teorie, že by si takto mohl člověk vytvořit necitelnost na zranění, je ovšem velmi kontroverzní. Nelze ovšem neocenit oddanost těchto „šílenců”.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hodí se ale zvlášť probrat střelná poranění hlavy. Panuje názor, že jde o nejrizikovější druh zásahu s velmi malou šancí na přežití. Není to ovšem vůbec pravda a mnozí takový zásah přežili, ačkoli poté trpěli mnoha komplikacemi. Častým projevem jsou silné bolesti hlavy. Ta ovšem není nejzajímavějším symptomem, jenž takové zranění provází. Vyskytlo se zaslechnutí velmi podivného zvuku, který oběť dříve nezaslechla.

Léčení a rehabilitace

Prakticky všichni postřelení bez ohledu na způsob jasně říkají, že léčba a následná rehabilitace jsou mnohem bolestivější než samotné zranění. Zmíněný právník s kolenem byl velmi nemile překvapen náročností a délkou celého uzdravování. Byl rozčílen, jak je takové léčení ukazováno. Místo několika obvazů a procházek s holí jej čekaly celé měsíce. Během nich musel bez hnutí ležet, zatímco jej ovládala nesnesitelná bolest.

Obecně lze tedy říct, že rozdíly velmi záleží na tom, jak, čím a kam je člověk postřelen. Dají se odlišit povahou a intenzitou počáteční bolesti, následujícími pocity a také psychologickým stavem zasaženého. Psychologické faktory a následné léčení hrají velmi podstatnou roli. Rány se mohou zahojit a zanechat malou jizvu. Psychické trauma způsobené člověku může ovšem s takovou osobou snadno zůstat po celý zbytek života.

Jaké nejbolestivější zranění jste v životě zažili?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články