Kocovina dokáže člověku pěkně zavařit. Jak vlastně funguje a jak si s ní účinně poradit?

Ráno se probudíte a je vám strašně. Paměť vám vynechává a trpíte nejasným pocitem viny. Ano, takhle vypadá kocovina.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jste unavení, máte žízeň a průběžně se u vás střídá hrozné horko a zima. I samotné uvažování vás bolí, ale nemůžete si pomoct, musíte přemýšlet nad vším tím, co k tomuhle nepříjemnému stavu vedlo. Ano, samozřejmě mluvíme o kocovině. Nejspíš není na světě mnoho těch, kteří by ji nikdy nezažili. Všichni víme, že kocovina vzniká z konzumace přílišného množství alkoholu. Jenže paradoxně se objevuje tehdy, když se koncentrace alkoholu v krvi blíží k nule.

Kocovina při návratu ke střízlivosti

Ano, kocovina znamená, že alkohol z našeho organismu už téměř vyprchal. Takže se nabízí otázka, co vlastně způsobuje všechny ty nepříjemné projevy? Navzdory důležitosti této otázky celému mechanismu ještě úplně nerozumíme. Existuje ovšem několik faktorů, jejichž kombinace přispívá k různým projevům kocoviny. Například její opožděný nástup naznačuje, že k ní dochází při zpracování alkoholu organismem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alkohol se totiž postupně mění v chemikálie, které náš organismus nemá příliš v lásce. Enzymy v játrech mění ethanol na acetaldehyd, který je jedovatý a nejspíš zodpovídá za to, proč je kocovina taková, jaká je. Dalším úskalím je dehydratace. Množství vody v naší krvi je řízeno vasopresinem neboli ADH. Alkohol potlačuje produkci tohoto hormonu, což vede k zvýšené tvorbě moči, což člověka logicky odvodňuje. To taky přispívá k velmi nepříjemným pocitům.

Nedostatek spánku a odolnost

Některé faktory kocoviny jsou s alkoholem spojeny jen nepřímo. Například únava vychází dost možná spíš z toho, že jste to celý večer roztáčeli na tanečním parketu. Nebo nízká kvalita spánku po večírku, kdy jste tělo nutili zpracovat hodně tekutiny, a k tomu ještě pozdní rychlé občerstvení – obojí těsně před padnutím do postele. Existují ovšem lidé – asi 5–23 % populace –, kteří jsou proti kocovině přirozeně odolní a vědci jim říkají „šťastní parchanti“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na kocovinu existuje spousta babských rad. Nejjistějším základem je dostatek tekutin, prášky proti bolesti a silný vývar. Tato soustava vám rozhodně pomůže od některých projevů, jenže stejně musíte počkat, až se vše přežene a vaše tělo se dostane do normálního stavu. Ačkoli kocovina způsobuje společnosti mnoho problémů v nejrůznějších rovinách, jde taky o jeden z fenoménů, které se velmi obtížně jakkoli systematicky studují.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články