Téměř nikdo je nezná, ale usnete díky nim do minuty. Probdělé noci a uzývaná rána budou historií

Dostatek kvalitního spánku je pro tělo naprosto nepostradatelný. Je předpokladem pro správnou funkci organismu i mozku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvalita spánku je jednou z oblastí, které jsou dlouhodobě velmi ovlivněny moderní, tedy hlavně digitální dobou. Proto má čím dál víc lidí problémy s usínáním a mnoho dalších se během noci opakovaně budí. Kromě podmínek, které vaši šanci na klidný spánek zlepšují, existují také triky, jak poměrně spolehlivě usnout. Samozřejmě každému bude fungovat něco jiného, pokud vás ale trápí právě pomalé usínání, tyto postupy mohou pomoci.

Teplota a pravidelný rytmus

Teplota těla se během dne mění, a jakmile uléháme, klesá. Přílišné teplo v pokoji může usínání komplikovat, proto zkuste v ložnici udržovat teplotu cca 15–20 stupňů Celsia. Pokud si před spaním dáte teplou lázeň, postupné ochlazení je pro mozek signálem, že je čas spát. Mozek si také dokáže navyknout na určitou spací rutinu, a především na pravidelný čas ulehnutí. Zapojte večerní procházku, meditaci a například i čtení v posteli. Jakmile začnete s tímto sletem činností, mozek se naučí, že míříte ke spánku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podceňovaným faktorem je také světlo a tma. Na malé vesnici bývá v některých místech jediným světlem měsíc, moderní město svítí stále. Kromě toho si nejspíš i večer svítíte do očí monitorem či displejem, což tělo udržuje v pohotovosti. Ta nezmizí za několik minut, mozku trvá minimálně hodinu se z toho vzpamatovat. Můžete také otestovat kompletní zatemnění pokoje tak, aby k vám zvenku nepronikl ani paprsek z pouličních lamp.

Zklidnění a denní zdřímnutí

I když skončíte s denním objemem práce, nejspíš máte silnou tendenci o ní přemýšlet i večer, což váš mozek jedině nabudí. Udělejte si pomocí jógy či meditace jasnou hranici mezi časem pro práci a pro odpočinek. Pokud se během noci probudíte, nekoukejte se na hodiny a snažte se znovu usnout. Jakmile se totiž váš mozek jednou rozjede, je velmi složité ho uklidnit, takže mu nedávejte jakoukoli záminku k rušení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdřímnout si během odpoledne je také velmi lákavé, zvláště po jídle. Pokud však máte problémy s večerním usínáním a spánkem v noci, zkuste toto nutkání překonat. Případně odpočinek po jídle udržte na maximu půl hodiny a vyhněte se skutečnému spánkovému cyklu, který trvá asi 90 minut. Krom toho si také udělejte přehled toho, kdy a co jíte. Cukr funguje pro tělo jako pohon. A jaké triky zabírají u vás, pokud nemůžete usnout?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články