Optická iluze, na které většina naprosto pohoří. Najdete za 21 sekund skrytou tvář?

Vysokohorské hřbety lidi fascinují, staří kamenní obří jsou ve srovnání s námi opravdu obrovští. Na obrázku této skály a horolezce se skrývá mužská tvář.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Pokud cestujete po takových hřebenech, často máte doslova husí kůži ze všeho, co vás obklopuje. Nejvyšší hornaté země světa jsou Nepál (nepřekvapí) a Bolívie. Atmosférický tlak v některých místech těchto regionů je tak nízký, že nenavyknuté turisty nevyhnutelně rozbolí hlava. Na světě je dohromady 14 hor, jejichž výška přesahuje 8 kilometrů. Více než 100 pak s výškou nad 7,2 kilometru. Nejvyšší hora naší sluneční soustavy je sopka Olympus, která se nachází na Rudé planetě.

Co je vlastně hora?

Oficiálně je dle definice za horu považována taková vyvýšenina, která má od paty k vrcholu aspoň 0,5 kilometru. Hodně dnešních obydlených mořských ostrovů jsou horské vrcholy, případně vyhaslé sopky. Nejvyšší horou světa je Mount Everest s výškou 8 848 metrů. Celkově je však vyšší Mauna Kea na Havaji – má přes 10 km. Pod hladinou moří a oceánů se vůbec skrývá další svět. Teď se ale zaměřte na obrázek a najděte skrytou postavu.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Problémem této sopky je, že nad hladinou moře má jen 4 kilometry. Pokud bychom nad sebe vztyčili celou stovku nejvyšších hor planety, máme vrchol vysoký asi 755 kilometrů. Všech 14 nejvyšších hor světa zdolalo jen o něco málo víc jak 40 horolezců. I velký Everest se kdysi nacházel na dně starověkého oceánu Tethys. Výsledkem je to, že se na něm našlo opravdu hodně mořských zkamenělin.

Test pozorovacích schopností: Najít 3 rozdíly za méně než 20 sekund zvládne jen skutečný génius

Objem sopky a zvláštní mraky

Hory jsou kromě jiného zvláštní tím, že v nich lze pozorovat oblaka velmi neobvyklých tvarů. Je to následek působení mnoha vzdušných proudů najednou. V asijském Bhútánu stojí hora Gnghat Puensum, na jejímž vrcholu dosud nikdo nestanul. Může za to jednak obtížnost výstupu, ale hlavně striktní nařízení vlády, která od roku 1983 zakázala horské expedice. Důvody jsou ekologické a také náboženské. Země nechce jít cestou Nepálu a masové turistiky. Vidíte ho?

iZdroj fotografie: Barletta Web

I před tyto komplikace se o zdolání hory pokusily 4 expedice, z nichž však žádná kompletně neuspěla. Britská se dostala do výšky 7 554 metrů. Japonci se snažili získat povolení čínské vlády, ale neuspěli. Tajemstvím úspěchů při rozluštění této iluze je otočení obrázku, pak se vám tvář může bez problémů ukáže. Řešení tohoto typu hádanek se stane jednodušším, pokud budete pravidelně provádět podobná cvičení.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články