Spát v teple, či raději v chladné místnosti? Ukončete dilema – věda hovoří jasně a opírá se o procesy v těle

Hodně párů se dohaduje ohledně teploty v ložnici. Dnes si ukážeme, že ti, kteří preferují větší chlad, mají ve skutečnosti pravdu a věda je na jejich straně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle Dr. Christophera Wintera, ředitele Charlottesville Neurolgy and Sleep Medicine, existuje dokonce několik důvodů, proč nechat právě termostat v ložnici na 15–19 stupňů. Konkrétně zjistil, že pokud se teplota dostane nad tuto hranici, spáči se budou v noci více vrtět a převalovat. Což logicky povede k horšímu spánku. Lidské tělo má zjevný přirozený cyklus trvající 24 hodin, jehož součástí je také teplota organismu.

Spánkové a teplotní cykly těla

Ta stoupá během pozdního odpoledne a nejnižší bod má naopak kolem 5. hodiny ranní. Právě během jejího sestupu jsme nejvíce připraveni pro spánek. Chladnější ložnice tudíž podporuje skutečně kvalitní noční spánek. Badatelé z univerzity v Jižní Austrálii také potvrdili, že chladnější místnost vede k lepšímu odpočinku. Navíc spojili špatnou tělesnou termoregulaci s několika formami nespavosti. Chladná ložnice vám také pomůže k mladšímu vzhledu.

Teplota přes 21 stupňů Celsia totiž zastavuje tělesné vylučování melatoninu. Ten je přitom velmi silným antioxidantem se schopností dostat se z krve do mozku. Bylo prokázáno, že funguje jako prevence Alzheimerovy choroby a stárnutí mozku. Udržení pokoje v chladnějších teplotách vám také zlepší náladu. Důvodem za tímto jevem je spojení mezi zmíněným melatoninem a vylučováním serotoninu. Ten je zlepšovačem nálady.

Jedna změna s mnoha přínosy

Kromě toho je také předehrou melatoninu, takže jejich zvýšené hladiny v mozku způsobují lepší náladu, která zase vede k lepšímu odpočinku. Podle neuropatoložky Natashi Turner způsobuje zdravý spánkový vzorec a předvídatelná pokojová teplota vylučování růstových hormonů a snížení těch stresových. Jde o kombinaci, která nakonec vede k přirozenému hubnutí. Jeden z výzkumů dokonce zjistil, že chlad redukuje vznik metabolických chorob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě jde o cukrovku. A s tím, jak je její výskyt neustále na vzestupu, by mělo cokoli, co její riziko snižuje, získat oprávněně naši pozornost. Navzdory posílenému spalování kalorii vede spánek v chladnější místnosti také ke zvýšené citlivosti na inzulin. To opět snižuje riziko výskytu cukrovky 2. typu. Kromě toho toto prakticky podporuje zbavování se glukózy, dalšího indikátoru rizika cukrovky. Takže se nebojte srazit teplotu a užijte si vydatný spánek.

Na jakou teplotu máte nastavenou ložnici?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články