Hrdinka Irena Sendlerová: Díky svému geniálnímu nápadu zachránila 2 500 židovských dětí

Hrdinka Irena Sendlerová. Zachránila přes 2 500 židovských dětí, vše díky geniálnímu nápadu, který si žádal obrovskou odvahu. Přesto se na její příběh téměř zapomnělo.

Irena Sendlerová i Zdroj fotografie: Emilio2005 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Irena Sendlerová je jedna z nejméně známých hrdinek druhé světové války. Žena, která úspěšně zachránila 2 500 židovských dětí z Varšavského ghetta. Sama kvůli tomu čelila jisté smrti, ale její kuráž a odvaha byly neobyčejné. Její příběh připomíná dobro, které se v lidech skrývá a dokáže pomáhat i v těch nejhorších časech.

Irena Sendlerová zachraňovala děti

Irena Sendlerová se narodila v roce 1910 v malém městečku nedaleko Varšavy. V dospělosti se z ní stala zdravotní sestra a celý život se snažila pomáhat potřebným. Polským židům začala pomáhat krátce po německé invazi do Polska v roce 1939.

atentát na Heydricha
Atentát na Heydricha: Uběhlo již 82 let, kolem provedení však panuje mnoho nejasností
Irena Sendlerová
iZdroj fotografie: Sculptor claudia / Creative Commons / CC BY-SA
Příběh Ireny Sendlerové se dnes připomíná po celém světě.

Pomohla vytvořit falešné doklady pro více než 3 tisíce židovských rodin, které se díky tomu vyhnuly koncentračním táborům. Později se přidala k polskému odboji zvanému Žegota. V roce 1943 působila jako vedoucí dětského oddělení Žegoty. Díky tomu dokázala ve Varšavském ghettu zajistit potřebnou lékařskou péči. V tom samém roce začala z ghetta pašovat židovské děti.

Úspěšně propašovala 2 500 dětí

Irena Sendlerová byla při své činnosti značně vynalézavá. Děti z ghetta pašovala v sanitkách s falešným dnem, v košících na ovoce, rakvích nebo dokonce v pytlích s bramborami. Jakmile se děti dostaly za hranice ghetta, Irena jim zajistila novou identitu a umístila je do spřátelených polských rodin. Důkladně si pravou identitu každého dítěte zapsala a připojila k němu informace o nové identitě a rodině. Věřila, že se většina dětí po válce vrátí ke svým rodinám.

Tyto nebezpečné záznamy uchovávala v zavařovacích sklenicích, které pečlivě ukryla na tajné místo. Nikdo jiný netušil, kde se záznamy nachází. Když zachránila přesně 2 500 dětí, dostala se do rukou gestapa. Ani během mučení však neprozradila umístění a totožnost dětí. Nakonec byla odsouzena k trestu smrti.

Jakým směrem by se ubíraly naše dějiny, kdyby Hitler vyhrál válku aneb Co se mohlo stát, ale nestalo?
Irena Sendlerová
iZdroj fotografie: Mariusz Kubik / Creative Commons / CC BY-SA
Irena Sendlerová zemřela ve věku 98 let.

Po válce upadla v zapomění

Trestu smrti se naštěstí vyhla. Žegota byla schopná uplatit německé vojáky, aby Irenu propustili. Po zbytek války se však musela držet v ústraní a nemohla dál pomáhat. Irena Sendlerová se znovu pustila do práce hned po konci války. Aktivně se snažila navrátit ztracené děti jejich pravým rodinám. Většina z nich však své rodiče už znovu neviděla. Děti však válku přežily, a to bylo to nejdůležitější.

Na samotnou Irenu a její příběh se však po válce téměř zapomnělo. Do povědomí lidí se znovu dostala až v roce 1999, kdy se jejím příběhem zabývaly tři americké studentky. V roce 2007 byla dokonce nominována na Nobelovou cenu míru, ale kvůli dlouhým desetiletím prodlevy ji nemohla získat. Irena Sendlerová zemřela v roce 2008 ve věku 98 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články