Zdánlivě úctyhodný praktický lékař, který byl považován za pachatele až 236 vražd? Zní to nepředstavitelně, ale jde o krutou realitu.
Možnost rozhodovat o lidském životě a smrti byla pro Harolda Shipmana téměř opojná. Narodil se 14. ledna 1946 v Anglii. Byl to praktický lékař a sériový vrah, který byl v roce 2000 odsouzen k doživotnímu vězení za patnáct vražd. Soudce doporučil, aby nikdy nebyl propuštěn na svobodu, což byla rozumná volba. Celý případ pak vyvolal otázky o etice a zodpovědnosti v oblasti lékařské praxe.
Vše začalo už v dětství
Shipmanův temný příběh byl z velké části formován tragickou smrtí jeho matky, která zemřela na rakovinu plic. Harold byl svědkem jejího trápení v posledních stádiích nemoci, kdy byla léčena morfiem. Toto utrpení a vědomí, že stačí vyšší dávka morfia, aby ukončil utrpení, ovlivnilo jeho pozdější zločiny. Harold rozhodl, že se stane lékařem a pomůže lidem, ale jeho skutečným motivem bylo ovládnout morfin a životy svých pacientů. Zpočátku to vypadalo, že Shipman je váženým občanem a úspěšným lékařem v městečku Todmorden, kde se nakonec i seznámil se svou budoucí ženou Primrose. Povídalo se, že je to ideální rodina. Avšak po přestěhování do Manchesteru se Shipman pustil na cestu smrti.
První vražda
V roce 1984 spáchal svou první vraždu. Jeho obětí byla starší dáma trpící bolestmi kloubů. Shipman ji „uzdravil“ tím, že jí podal až třicet miligramů morfia. Seniorští občané se stali jeho cílovou skupinou a morfium bylo jeho zbraní pro vraždy. Aby vše vypadalo přirozeně, psal dokonce rodinám pozůstalých kondolenční dopisy. Po pohřbu však rodiny začaly mít podezření. Když rodina jedné z obětí otevřela závěť, stálo v ní: „Celý můj majetek odkazuji milému panu doktoru Shipmanovi.“ Jeho řádění pokračovalo, dokud se jednoho dne nestřetl s pracovníkem pohřebního ústavu, který si všiml neobvyklého množství úmrtí spojených s jeho jménem. Pochopil, že něco není v pořádku, a rozhodl se na to upozornit.
Vše začalo jít z kopce
Později se k pracovníkovi pohřebního ústavu přidala i doktorka Susan Booth, která pracovala ve stejné zdravotnické praxi jako Shipman. Jejich podezření byla posléze potvrzena, když vyšlo najevo, že Shipman zfalšoval lékařské záznamy svých pacientů, aby smrt vypadala přirozeně. Toto odhalení vedlo k policejnímu vyšetřování. Skutečné odhalení přišlo, když se do celé situace vmísila Angela Woodruff, dcera bohaté vdovy Kathleen Grundy, která zemřela. Angela, právnička, si všimla, že matčina závěť obsahuje mnoho gramatických chyb.
Další vyšetřování a pitva těla prokázaly, že žena nezemřela přirozeně, ale byla otrávena velkou dávkou morfia, kterou jí podal sám Shipman během lékařské návštěvy. Toto odhalení bylo otázkou zásadního významu a vedlo k dalším vyšetřováním.
Obětí bylo mnoho
Soudní proces následně prokázal 15 vražd, ale lékařský audit ukázal, že mohlo jít až o 236 obětí. Shipman byl odsouzen k doživotnímu vězení. Jeho zločiny otřásly důvěrou veřejnosti v lékaře a způsobily rozsáhlou diskuzi o etice a dohledu nad lékařským povoláním. V roce 2004 byl Harold Shipman nalezen oběšený ve své cele, pouze den před svými 58. narozeninami. Za své řádění si tedy nakonec odseděl jen pouhé 4 roky.