Lidský mozek potřebuje neustálý trénink, a to bez ohledu na věk. Jako činky nebo běžecká dráha mu slouží různé rébusy, hádanky a logické úlohy.
Před lidmi, kteří je s přehledem zvládají, je třeba pomyslně – a někdy i reálně – smeknout klobouk. Mimochodem víte, že právě klobouky jsou možná staré více jak 170 000 let? Dle odhadů je lidé začali nosit právě v té době spolu s oblečením. Tehdy začali naši předkové ztrácet většinu tělesného ochlupení. Nejdříve se jednalo o jasnou ochranu proti slunci. Následně se přidala i funkce ochrany před mrazem, jak naši předkové migrovali na sever.
Neolitický lovec s kloboukem
V Alpách nalezli Ötziho, mumii starou asi 5 000 let. Nález je jedinečný proto, že tělo bylo v ledu zachováno naprosto vynikajícím způsobem a odhalilo tak mnohé o dávném neolitickém životě. Krom jiného se zachoval i jeho klobouk vyrobený z kožešiny medvěda. Tento důkaz jasně dosvědčuje, že naši předci už tehdy nosili klobouky. Krom toho měl ještě kožené boty vycpané travou. Najdete na tomto obrázku schovaný klobouk?
Svou roli během historie měly také špičaté klobouky. Dnes jsou známkou ostudy a v akademickém prostředí ukazují jedince s mizernými výsledky. Případně takové, kteří se chovali velmi špatně a něčím naštvali kantora. Nicméně tomu tak nebylo vždycky a existuje spojení mezi právě špičatým kloboukem a moudrostí. John Duns Scotus ho vytvořil jako pomůcku zlepšení své inteligence a podle některých mělo jít o pojítko s bohy.
Anglický zákon na nošení klobouků
Tento zákon nařizoval, aby kdokoli neurozený nosil v neděli vlněný klobouk, stejně jako během uznaných svátků a dalších dnů volna. Nařízení cílilo hlavně na muže z nižších vrstev a chlapce od 6 let. Kdokoli ho porušil, musel zaplatit pokutu 3 farthingy, což byla pro nízkou vrstvu značná suma. V roce 1571 mohl takový zákon působit povrchně a podnítit lidi k nošení klobouku do kostela, nařízení ovšem skrývalo hlubší význam.
Parlament tento zákon schválil proto, aby podpořil domácí produkci vlny, která bojovala o přežití. Někteří lidé nosí klobouk kvůli stylu a módě, jiní si jen chtějí udržet oči ve stínu. Obecně platí, že jen skrze samotnou hlavu ztrácíme 20 % tělesného tepla. Hlavním důvodem je to, že jde o nejexponovanější část těla během studených dní. Použití klobouku této ztrátě brání a tělo je tak udrženo v teple. V létě proto zkuste například panama klobouk.
Hierarchie stavebních helem
Jestli stále tápete ohledně obrázku se stanem, zkuste se zaměřit na hvězdnou oblohu. Dost možná najdete trochu příliš pravidelné seskupení hvězd. Nestačí-li ani tato nápověda, o kousek níž máte řešení rébusu. Byli jste někdy na stavbě a dumali nad tím, proč se liší barvy bezpečnostních helem? Inženýři nosí bílé, běžní pracovníci žluté, technický dozor má modré a bezpečnostní inspekce pak zelené. Jasně tedy vidíte, co má kdo za poslání.
Londýnská taxi mají zvýšenou střechu. Je to z toho důvodu, aby muž nastupující v cylindru nemusel svou pokrývku hlavy sundávat. Jedním z prvních nositelů tohoto vysokého klobouku byl John Hetherington v roce 1797. Při pohybu v ulicích ho zatkla policie, protože pokrývka hlavy děsila kolemjdoucí. Skončil u soudu a musel zaplatit pokutu 50 liber šterlinků. Jak je vidět, nová móda to kolikrát nemá lehké. Ale někdo zkrátka musí být první.