Šťáva z grepu se nemá příliš v lásce s některými léky. Její konzumace tak může být vysoce riziková

Grep a čerstvý džus z jeho dužiny mohou být velmi vítanou částí zdravého stravování. Ale pozor na kombinaci s určitými medikamenty.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Grep i samotná jeho šťáva mohou ovlivnit způsob, jakým fungují vámi užívané léky. Právě tato interakce se může stát velkým problémem. Proto americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požaduje, aby na běžně prodejných lécích bylo odpovídající varování. Během užívání se mají dotyční vyvarovat konzumace tohoto ovoce v jakékoli podobě. Vše ovšem záleží na stavu jedince, množství léku i množství samotné šťávy, uvádí Shiew Mei Huang, Ph.D. z organizace FDA.

Jak šťáva z grepů ovlivňuje léky?

U většiny léků, které na grep reagují, platí, že „jeho šťáva zvyšuje množství medikace, která se dostává do krve,“ uvádí Dr. Shiev Mei Huang z FDA. „A vyšší hladina léčiva v krvi znamená, že můžete trpět silnějšími vedlejšími efekty.“ Pokud například při pití grepu užíváte určité léky na snížení cholesterolu, může vám v krvi zůstávat příliš mnoho léčivého přípravku. To zvyšuje riziko poškození jater a svalů. Výsledkem může být až selhání ledvin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řada léků je metabolizována pomocí enzymu CYP3A4 v tenkém střevu. Grep dovede jeho působení zablokovat, takže místo rozpuštění se léky dostanou do krve a zůstanou v těle mnohem déle. Výsledek je celkem jasný, příliš mnoho medikace v systému. Objem tohoto enzymu ve střevech se liší člověk od člověka, někdo ho má moc, jiný naopak málo. Proto i grepová šťáva působí v tomto ohledu na lidi zcela odlišně.

Někdy je ale efekt zcela opačný

Ačkoli vědci tuto souvislost objevili už během roku 1989, nedávné studie shledaly, že u některých léků je efekt zcela opačný. „Například u určitých léků na sezónní alergie dochází v kombinaci s grepovou šťávou ke slabšímu vstřebání. Tyto léky se mohou stejně tak „tlouct“ i s pomerančem nebo jablkem.“ Příbalové letáky tak obecně varují před konzumací ovocných džusů během užívání konkrétních přípravků. Proč ale dochází naopak k zabrzdění efektu léku na organismus?

Vedle změny chování metabolismu dovede grep ovlivnit také proteiny v těle, které pro léky fungují jako přenašeče. Právě některé z těchto proteinů pomáhají se vstřebáním léků v tenkém střevě. V důsledku blokace proteinů se do krve dostane méně léku a terapie pak nepřináší požadovaný efekt, uvádí Huang. Grep tedy buď blokuje působení enzymu ve střevech, nebo narušuje funkci transportních proteinů. V jednom případě lék funguje až moc, v druhém zase málo.

Při užívání kterého léku jste museli změnit svůj jídelníček?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články