Globální oteplování má čím dál více dopad na svět kolem nás. V jakých ohledech však ovlivní změna klimatu vývoj člověka?

Klimatická změna naší planety přináší vysoké teploty, sucho, změnu ročních období a delší období růstu, čemuž se přizpůsobují rostliny i zvířata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klimatickým změnám planety se postupně přizpůsobují zvířata i rostliny, aby udržely krok v zájmu vlastního přežití. Například veverky a lososi rostou rychleji a množí se v mladším věku. Brzké léto způsobuje dřívější kvetení rostlin a v moři spolu spolupracují nové druhy, aby přežily v teplejší a kyselejší vodě. A změny tohoto typu se nevyhnou samozřejmě ani nám, druhu Homo sapiens, protože klima už má efekt na fungování našich těl, i když nenápadný.

Evoluce fungování našich těl

Teplejší podnebí znamená rozšíření malárie, nilské horečky a dalších chorob, které se ještě nedávno vyskytovaly jen v tropických oblastech. Kvůli proměnám klimatu budou těmto nemocem vystaveni například i lidé v USA, proto bude jejich imunita nucena vytvořit si nové obranné mechanismy. Střet s novým prostředím nejspíše vyústí v tvorbu dalších mutací exotických virů. Dvě krevní choroby existují nadále proto, že disponují imunitou proti malárii.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podobně se naše zažívání bude muset adaptovat na nejrůznější druhy nových pokrmů, které budeme mít k dispozici. Kupříkladu schopnost trávení mléka v dospělosti se objevila na Středním východě a na severu Afriky, kde se více ujal chov dobytka. Další generace budou nejspíš tolerantnější na cukr nebo tuk. Tato změna přepíše celou mikroflóru, tedy soubor bakterií a mikroorganismů, které se v našich tělech běžně vyskytují. Například vegetariáni je mají jiné než běžná populace.

Vnější změny jen málo patrné

Vnější změny budou méně viditelné, ale nevyhnutelné, protože vnitřní změny se projeví i navenek. Teplejší planeta bude pravděpodobně znamenat menší rozdíly mezi rasami, či spíše populačními skupinami. Důvod je jednoduchý – větší migrační proudění. V posledních dekádách se lidé přesouvali do velkých měst u pobřeží, ale s táním ledovců odtud bude populace nejspíše opět ustupovat, protože bude ubývat samotné pobřeží.

iZdroj fotografie: Pixabay

To samé vyvolají sucha a pátrání po zdrojích vody, bez které není život možný. Migrace obecně setře geografické hranice, které kdysi přesně rozdělovaly lidské populace. Ostatně tento proces už začal. V roce 2017 žilo 258 milionů lidí v jiné zemi, než kde se narodili – což je od roku 2000 nárůst o 49 %. Do roku 2050 se předpokládá přesun víc jak 100 milionů lidí převážně z Afriky a Latinské Ameriky.

Zdroj: NBC News

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu